Jdi na obsah Jdi na menu

Aktuality

Příspěvky

Cesta Pobaltím IX - Backsteingotik po lotyšsku

23. 8. 2013

Hrad Turaida a okolíHrad Turaida (region Vidzeme) založený v roce 1214 rižským arcibiskupem Albertem na místě původní dřevěné pevnosti, je jedním z návštěvnicky nejvděčnějších míst v lotyšském národním parku Gauija.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Lotyšsko - hrad Turaida 2013 08

Cesta Pobaltím VIII - Riga

22. 8. 2013

Fotografie z RigyRiga - největší z pobaltských měst leží asi 10 km před ústím řeky Daugavy (Západní Dviny) do Baltského moře. Centrum původně hanzovního města sice není architektonicky tak kompaktní jako v Tallinnu, zato zde najdeme secesní čtvrť, kterou se Lotyši snaží velmi propagovat, o čemž svědčí pečlivě restaurované fasády domů v ulici Alberta iela a Elizabetes iela postavené architektem Michailem Osipovičem Eizensteinem, ale třeba také putovní výstava o rižské secesi (do konce června byla k vidění i v Muzeu východních Čech v Hradci Králové) . Riga bude v příštím roce jedním ze dvou evropských hlavních měst kultury.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Lotyšsko - Riga 2013 08

Cesta Pobaltím VII - Petrodvorec

21. 8. 2013

Fotografie z PetrodvorceNa břehu Baltského moře asi 30 km na západ od Petrohradu leží Petrodvorec. Zhmotněný sen cara Petra I., který si po bitvě u Poltavy (1709 - znamenala skutečný vstup Ruska mezi evropské velmoci) "udělal radost" a nechal vytvořit areál na jehož budování se vlastními nápady aktivně podílel a kde rád pobýval.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Rusko - Petrodvorec 2013 08

Cesta Pobaltím VI - Carskoje Selo

19. 8. 2013

Fotografie z Carského SelaPoblíž Petrohradu se nachází několik věhlasných carských sídel. Jedno z nich, Carskoje Selo, asi 25 km na jih ve městě Puškin. Rozsáhlý areál o rozloze přes 500 ha nechala zbudovat jedna z nejoblíbenějších ruských panovnic Alžběta I. Petrovna (1709-1761). Nejvýraznější součástí komplexu je Kateřinský palác s Jantarovou komnatou.

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Rusko - Carskoje Selo 2013 08

Cesta Pobaltím V - Ermitáž - Leonardo a moře Číňanů

18. 8. 2013

Fotografie z ErmitážePobývat v Petrohradu a nezajít do Ermitáže nepřipadá v úvahu. Na druhou stranu je jediná návštěva ke shlédnutí byť jen části z 3 000 000 exponátů rozesetých v šesti budovách směšně málo.

 
Celý příspěvek

Cesta Pobaltím IV - Petrohrad

17. 8. 2013

Fotografie z PetrohraduPetrohrad - pro každého milovníka architektury, umění a historie jedno ze zaslíbených míst na naší planetě. Za pár dní se nedá město a jeho okolí nijak podrobně prozkoumat. I tak to byla exkurze docela náročná - zakladatel Petr I. i jeho pokračovatelé si s nedostatkem prostoru, financí a pracovních sil nemuseli lámat hlavu a na vzdálenostech je to znát.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Rusko - Petrohrad 2013 08

Cesta Pobaltím III - DM Baar / Tallinn

16. 8. 2013

Fotky - DM Baar - Tallinn - EstonskoPři procházce večerním Tallinem jsme navštívili místo zvláště milé příznivcům britské hudební skupiny Depeche Mode. Přímo v centru estonské metropole, v křivolaké uličce Voorimehe projdete brankou, sestoupíte po několika schodech a vstoupíte do barových prostor, které server Lonely Planet zařadil mezi nejpozoruhodnější na světě ... a takhle to tam vypadá.

 
Celý příspěvek

Cesta Pobaltím II - V Tallinnu mají "sKarty" rádi

15. 8. 2013

Fotografie z TallinnuTallinn je prezentován mimo jiné jako jedno z nejnavštěvovanějších měst Evropy. Pokud jde soudit podle davů v ulicích starého města, bude to pravdivé tvrzení. Ve městě jsme pobyli jen kratičce, chtělo by to repete. Přesto několik postřehů a fotek ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Estonsko - Tallinn 2013 08

Cesta Pobaltím I - Vilnius

14. 8. 2013

Fotografie z VilniusuNa svátek Nanebevzetí Panny Marie jsme navštívili litevské hlavní město Vilnius - označované jako město kostelů (právem, má jich být přes 40). Je to město mnoha tváří - přidávám pár nesoustavných postřehů a fotografií ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Litva - Vilnius 2013 08

Fotovzpomínky z jižních Čech

9. 8. 2013

Z jižních Čech ...Po několika letech jsme opět strávili část prázdnin v Třeboni a okolí. Symbióza historie, kultury, přírodních krás, lázeňství a v neposlední řadě i kvalitní gastronomie dělá z městečka na břehu rybníka Svět takřka ideální místo pro načerpání nových sil a vhodné východisko pro poznávání jižních Čech (letos, skoro bez komárů, to platilo dvojnásob).

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: ČR - Třeboň a okolí 2013 08

Jak pomáhají v Třeboni

8. 8. 2013

 

Záchranná stanice pro handicapované živočichy v Třeboni

Letní poznávání jižních Čech jsme během dvojnásob horké středy tohoto týdne obohatili na popud manželky o návštěvu záchranné stanice pro handicapované živočichy v Třeboni.

 
Celý příspěvek

Na návštěvě u kameníků a sochařů

25. 7. 2013

Fotky z návštěvy kamenické a sochařské školy v HořicíchDnes jsem navštívil jednu ze škol, která nesporně patří mezi "rodinné stříbro" Královéhradeckého kraje - Střední průmyslovou školu kamenickou a sochařskou v Hořicích. Možnosti technologie pořízené v rámci projektu Robotizované pracoviště 3D jsou bez nadsázky unikátní.

 
Celý příspěvek

Splynutí 30 000 duší v Edenu

23. 7. 2013

Fotky z koncertu Depeche Mode v PrazeDnes po osmé zahrála v Praze má dlouhodobě nejoblíbenější kapela Depeche Mode (první vystoupení z 11. března 1988 je již dnes legendou). Po čtvrté jsem byl při tom a jako mnoho návštěvníků jsem přivedl do ochozů slávistického stadionu posluchače další generace - dceru Magdu. Splynutí 30 000 duší stálo za to ...

 
Celý příspěvek

Do Českého ráje ...

17. 7. 2013

Foto z Českého rájeAť už označení Český ráj poprvé použili hosté navštěvující v předminulém století lázně Sedmihorky (pozn. dnes chátrající areál s připomínkami lepších časů) nebo téměř zapomenutý novinář a spisovatel Václav Durych ve svém vlastivědném spise z roku 1886, zvolené slovní spojení dokládá, že bezpečně vycítili sílu jeho genia loci. A i když jeden z důvodů navštěvovat náš oblíbený kraj na středním toku Jizery, festival Benátská noc na Malé Skále, definitivně pominul, zůstává jich pořád víc než dost.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Jičín - Český ráj 2013 07

Evropsky jedinečná stavba ze dřeva

5. 7. 2013

Z Bohdanče na KutnohorskuZ malé vesničky Bohdaneč na Kutnohorsku se stalo místo, které stojí za to navštívit. Důvodem není jen evropsky unikátní stavba - rozhledna Bohdanka. V krásném prostředí narazíte na překvapivě pestrou nabídku pro sport, rekreaci i poznání.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Bohdaneč - rozhledna 2013 07

Za historií na Kolínsku

4. 7. 2013

Fotogalerie - za historií na KolínskuPřed letošními červencovými svátky, upomínajícími na významné postavy a okamžiky naší bohaté historie jsem se vydal na několik dnes spíše opomíjených lokalit na Kolínsku. Kouřim, Klášterní Skalice, Vrbčany i Lipanská mohyla, to jsou místa, kde jde nad zvraty naší minulosti (i poněkud obskurní současností) v klidu přemýšlet. Davy návštěvníků vás rušit nebudou.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Kolínsko - památky 2013 07

Po stopách husitů do Kutné Hory

2. 7. 2013

kostel sv. Ondřeje v ChlístovicíchZačátkem prázdnin jsme s dětmi vyrazili krajinou, která inspirovala husitské vojevůdce i umělce. Kolem toku Vrchlice pěkně po svých z Chlístovic do Kutné Hory. První část výletu kopírovala trasu naučné stezky nazvané Cestou husitských hejtmanů která byla otevřena 20.dubna 2013 - od kostela sv. Ondřeje ke zřícenině Sionu, pak přes jednu z nejmladších obcí Kutnohorska Maxovnu do Malešova. Druhá část pak vedla dál "po mlýnech" do Kutné Hory. 

 
Celý příspěvek

Kraj o silnici Svoboda n. Ú. - Janské Lázně

25. 6. 2013

silnice.pngDne 3. 6. 2013 Rada Královéhradeckého kraje projednala a schválila zadání veřejné zakázky na stavební práce na silnici III/2961 Svoboda nad Úpou - Janské Lázně – rekonstrukce komunikace - úsek č. 4 (tj. od napojení na II/297 k sjezdu k Omnii). Předpokládaná nejvýše přípustná cena veřejné zakázky je 4 678 537,30 Kč (bez DPH a bez rezervy).

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Zase tři roky za námi ...

22. 6. 2013

Předání výučních listů ve Svobodě nad Úpou červen 2013Zase tři roky za námi, takže navzdory horkému počasí jsme v pátek 21. 6. podstoupili nepohodlí upjatých uniforem a obleků, abychom absolventům učebního oboru Lesní mechanizátor slavnostně předali výuční listy a další dokumenty spojené s úspěšným ukončením závěrečných zkoušek. Jsme velmi rádi, že v době, kdy učební obory bojují o každého jednotlivce, se v tomto případě při výuce nesetkáváme jen se žáky ze všech koutů ČR, ale v posledních letech i se zájemci ze Slovenska a Polska.

 
Celý příspěvek

Postřehy z 6. zastupitelstva KHK

18. 6. 2013

Postřehy z 6. zasedání zastupitelstva KHKVčerejší 6. zasedání zastupitelstva KHK mělo na programu celkem 109 jednacích bodů. Obsah některých z nich (např. fúze krajských nemocnic, rekonstrukce náchodské nemocnice) bude z různých stran převracen v novinách či na internetu, jiné tak atraktivní materii pro osobní zviditelnění či zaplnění titulních stran neposkytnou. Mne zaujali především následující tři ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

A je po maturitách!

31. 5. 2013

Vyřazení maturantů České lesnické akademie TrutnovV nově vyzdobené aule České lesnické akademie v Trutnově zavládla dnes dopoledne slavnostní atmosféra - absolventi oborů Lesnictví a Ochrana přírody a prostředí převzali maturitní vysvědčení. Spolu s rozporuplnou státní částí maturit vytváří obraz závěru studia na naší škole především praktická a ústní maturita z odborných předmětů.

Radostné okamžiky zachytil svým objektivem kolega Mgr. Kubeček.

 
Celý příspěvek

Osvětim - místo, kde vám dojdou slova

26. 5. 2013

Vyhlazovací tábor Osvětim I a II

S třicetičlennou skupinou našich žáků jsem minulý čtvrtek navštívil místo, o kterém se obtížně mluví a píše, o němž je však o to důležitější přemýšlet. Významnou památku světového dědictví UNESCO - Státní muzeum Auschwitz – Birkenau v polské Osvětimi. Po pětihodinové cestě do Malopolského vojvodství jsme se vmísili mezi zástupy návštěvníků z několika kontinentů, kteří si přijeli připomenout, čeho je člověk schopen …

Pár fotek.

 
Celý příspěvek

Návštěva z "kraje"

21. 5. 2013

Návštěva radní pro školství na České lesnické akademii TrutnovDnešní den si ve svých kalendářích vyhradili pro návštěvu České lesnické akademie dva významní zástupci našeho zřizovatele – Královéhradeckého kraje – Mgr. Šormová (krajská radní pro školství) a Mgr. Kosina (vedoucí oddělení středního a speciálního školství KÚ). Hosté se během celodenního programu seznámili s aktuálním děním v jednotlivých střediscích ČLA, navštívili pracoviště odborného výcviku na školním polesí a absolvovali exkurzi po některých zajímavých lokalitách východních Krkonoš.

 
Celý příspěvek

Z národního parku Berchtesgaden

20. 5. 2013

Národní park BerchtesgadenImpozantní alpské štíty, jedno z nejčistších jezer Evropy - Königssee a samozřejmě komplex Hitlerova nepříliš oblíbeného, avšak turisticky vyhledávaného "Orlího hnízda" - fotky z jihobavorského národního parku Berchtesgaden.

 
Celý příspěvek

K svátku mizející práce - co bude s Vesnou?

4. 5. 2013

Zánik léčebny Vesna zvýší nezaměstnanost na Trutnovsku.

Na Trutnovsku je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v rámci Královéhradeckého kraje, navíc podle dostupných zpráv bude v dohledné době existence dětské léčebny Vesna minulostí.


Pro vylidňující se Město Janské Lázně další memento.
Pro mnohé zaměstnance a rodiny malých pacientů nepříjemná rána a z ní pramenící existenční nejistota.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Janské Lázně (Johannisbad)

Slučování hradeckých škol

29. 4. 2013

khk.pngPo zhruba dvou a půl měsících jednání, jsme dnes při zasedání Zastupitelstva Královéhradeckého kraje schválili sloučení dvou hradeckých středních škol strojařského zaměření.

Schválili po rozsáhlé debatě notně proložené demagogií, podpásovkami a nakonec i hrou na city. Nakonec jen těsnou koaliční většinou 23 hlasů. Přesto, že při projednávání ve výboru pro výchovu vzdělávání a zaměstnanost jsme se vyslovili napříč politickým spektrem pro tento návrh jednomyslně, dnes jej bohužel nikdo z opozičních kolegů nepodpořil :-(

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Berlín v dešti

20. 4. 2013

Fotky z BerlínaFotky z dubnového Berlína ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Německo - Berlín 2013 04

Co nového u Husqvarny?

12. 4. 2013

Předváděcí akce HusqvarnaS pravidelností, s jakou se v legendární české komedii vrací pilot Štefan, navštěvuje po léta středisko Svoboda nad Úpou pan Ing. Jiří Vorlíček – obchodní zástupce společnosti Husqvarna Česko, mistr republiky v práci s motorovou pilou a v neposlední řadě také sběratel historického dřevorubeckého náčiní. I letošní předváděcí akci uvedl pečlivě připravenou přednáškou proloženou názornou demonstrací aktuálních konstrukčních trendů z oblasti motorových pil a křovinořezů. Po přesunu do prostoru trenažérů kacení si žáci mohli vyzkoušet ovládání celé řady motorových pil, od lehkých akumulátorových a vyvětvovacích po nejvýkonnější typ 3120 XP.

 
Celý příspěvek

O silnici III/2961 je jasno

12. 4. 2013

bez-nazvu.pngDopis radního Královéhradeckého kraje Ing. Karla Janečka starostům (plné znění zde) vnesl do místy zjitřené debaty o rekonstrukci silnice III/2961 ze Svobody nad Úpou do Janských Lázní jasný závěr. Nyní je na místních zastupitelstvech, jak se k jednoznačně předloženému návrhu, vzešlému z objektivního zhodnocení situace postaví. Je třeba začít pragmaticky jednat, nikoli podléhat vábení mediálních exhibicí, tak jak nám to pan starosta Janských Lázní již předvedl... 

 
Celý příspěvek

Peníze takřka na dosah

21. 3. 2013

Dotační portál Královéhradeckého krajeVčera se za mého předsednictví sešla v Hradci Králové hodnotící komise krajských dotačních programů v oblasti vzdělávání a primární prevence, aby rozhodla o rozdělení cca 1 400 000 Kč žadatelům z řad škol a dalších institucí vyvíjejících činnost ve zmíněných oblastech ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality