Jdi na obsah Jdi na menu

Aktuality

Příspěvky

Vídeňské prázdniny s koronavirem na obzoru

13. 4. 2020

Po šesti letech jsme opět trávili jarní prázdniny ve Vídni. Příjemné bylo cestování vlaky Českých drah, příjemné bylo bydlení v penzionu poblíž radnice, příjemné byly procházky předjarní rakouskou metropolí. A zprávy o epidemii způsobené novým koronavirem působily jen lehké znepokojení. Uplynul měsíc a do Vídně je stejně daleko jako na Antarktidu ...

 

wien_hundertwasser--6-.jpg

 
Celý příspěvek

Čierny Váh - lesnické místo paměti

25. 2. 2020

Na severním okraji Nízkých Tater, místě i dnes poměrně odlehlém, byla na soutoku Ipoltice a Čierneho Váhu v první polovině 18. století založena dřevařská osada Hošková, přejmenovaná v roce 1897 na Čierny Váh. Na tomto působivém místě jsme se na konci letošní podivné zimy setkali s vedoucím stejnojmenné lesní správy Ing. Ľudovítem Pitoňákem ...

 

Čierny Váh - lesnický cintorín

 
Celý příspěvek

Zimní safari v Horních Lysečinách

23. 1. 2020

Žáci prvního ročníku oboru Lesní mechanizátor, kteří se ve školní honitbě Javorník aktivně podílí na zimním přikrmování zvěře, navštívili přezimovací obůrku KRNAP v Horních Lysečinách. Obůrka je jedním z osmnácti obdobných zařízení v Krkonoších. Tyto objekty vznikaly v letech 1976 – 2016 a slouží k soustřeďování jelení zvěře v době strádání nedostatkem potravy, což vedlo k zásadnímu omezení škod způsobovaných zvěří na lesních porostech.

 

Přezimovací obůrka Horní Lysečiny

 
Celý příspěvek

Vzpomínka na Jaromíra

13. 1. 2020

V mlhavém zimním dopoledni se z okna kanceláře dívám na smuteční vlajku. Černý flór se na stožáru sotva pohne, zato zlá zpráva o skonu Ing. Jaromíra Houta se rozlétla ke všem, kterým jeho jméno něco říká. Během roku a čtvrt jsem ztratil dalšího váženého kolegu.

 

Ing. Jaromír Hout (1950-2020)

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

PF 2020

31. 12. 2019

pf_2020_550px.jpg

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Vánoční koncert v Klementinu

20. 12. 2019

Na konci letošního adventu jsme se společně na několik hodin zcela odstřihli od předvánočního shonu. Před pracovní každodenností i chaosem pražského centra jsme unikli do staroslavných prostor Klementina, kde se uskutečnil Vánoční koncert České lesnické akademie Trutnov

 

Koncert ČLA Trutnov v Zrcadlové kapli Klementina

 
Celý příspěvek

O adventu v Jilemnici

11. 12. 2019

V adventním čase navštívila skupina žáků oboru Lesní mechanizátor Jilemnici, kde se v doprovodu vědce, historika, spisovatele a po čtyřicet dva let také ředitele Krkonošského muzea PaedDr. Jana Luštince seznámila s řadou pamětihodností.

 

Jilemnice - kostel sv. Vavřince

 
Celý příspěvek

Návštěva z provincie Bac Kan

3. 12. 2019

Dnes odpoledne navštívila naši školu delegace z vietnamské provincie Bac Kan, společně s hejtmanem Královéhradeckého kraje PhDr. Jiřím Štěpánem, Ph.D. Převážně venkovský region Bac Kan leží na severovýchodě Vietnamu, plochou je nepatrně rozsáhlejší než Královéhradecký kraj, ovšem s výrazně menší  populací, čítající cca 300 000 obyvatel (nejméně ze všech regionů stomilionové země).  Hornatý terén stoupající až k 1600 m. n. m. pokrývají z 95% tropické lesy a tak se tamní ekonomika zaměřuje především na těžbu a zpracování dřeva. 

 

Delegace z Vietnamu navštívila Českou lesnickou akademii Trutnov

 
Celý příspěvek

Ocenění FIRMA ŠKOLE, ŠKOLA FIRMĚ 2019

15. 11. 2019

V letošním roce již po páté ocenily Královéhradecký kraj a Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje spolupráci škol a firem, které propojují výuku s praxí. Předání ocenění se uskutečnilo v pátek 15. listopadu v rámci akce Prezentace středních škol a zaměstnavatelů 2019 Hradec Králové. Mezi oceněnými byla i firma MATRIX a.s. spolu s Českou lesnickou akademií Trutnov.

 

Ocenění FIRMA ŠKOLE, ŠKOLA FIRMĚ 2019

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Moravskoslezské pomezí - doba postsmrková

9. 10. 2019

Vojenský újezd Libavá a lesní správa Vítkov - před rokem a půl odtud ještě proudily jeden za druhým kamiony naložené kůrovcovým dřívím. Dnes už je tu v podstatě vykáceno a řeší se obnova a výchova lesa. Setkání s lesním správcem Ing. Jiřím Grodou bylo opět velice podnětné. Překonat osmihodinové utrpení cesty tam a zpět po našich rozkopaných silnicích nebylo rozhodně marné.

 

Odborná exkurze LS Vítkov

 
Celý příspěvek

Burgundský odkaz i přítomnost

30. 9. 2019

V pozdním odpoledni, před šestou hodinou, začíná poslední návštěvníky dijonského muzea krásných umění (Musée des Beaux-Arts de Dijon) decentně vyhánět z výstavních prostor opakovaný zvukový signál. Příhodná chvíle přichází. Čekám, až se vyprázdní síň gardy a nadhledu jejího ochozu využívám k fotografování strnulé krásy, která výmluvně dokládá ambice vévodů z Valois v době největšího rozmachu Burgundského vévodství v letech 1364 – 1477, za vlády posledních čtyř z nich. 

 

aaa.jpg

 
Celý příspěvek

Za poznáním francouzského školství

30. 9. 2019

V pořadí 14. zahraniční stáž školských pracovníků Královéhradeckého kraje zavedla účastníky ve dnech 22. – 28. 9. 2019 na východ Francie, do regionu Burgundsko – Franche – Comté. Pod vedením náměstkyně hejtmana Mgr. Berdychové jsme navštívili město Dijon. 
V rámci pečlivě připraveného programu jsme dostali možnost poznat reálie školského systému země, jejíž neuralgický bod spočívá především ve značné diverzitě populace (nesrovnatelné se situací v ČR) – např. v roce 2018 se 25% dětí ve Francii narodilo v rodinách, kde ani jeden z rodičů neměl francouzskou národnost. 
Francouzský stát, jehož úloha je zejména na úrovni základního a středního školství od dob francouzské revoluce dominantní, však tuto situaci bere velmi vážně a aktivně ji řeší.

 

Francie-vlajka

 
Celý příspěvek

S kolegy na Šumavě

4. 7. 2019

Po loňské, míněním účastníků zdařilé, exkurzi do Českého středohoří jsme letos, v první červencový den, zamířili směrem opačným. Vzhledem k přátelským vztahům mezi vedením KRNAP a NP Šumava jsme pro tři noci získali vynikající základnu v podobě bydlení v podkroví budovy střediska ekologické výchovy NP Šumava v Horské Kvildě. O tom co jsme zažili v následujícím reportu.

 

Šumava-Luzný

 
Celý příspěvek

Legenda trutnovské lesárny oslavila devadesátku

14. 5. 2019

Přátelsky, s úctou i humorem, jsme oslavili neuvěřitelné 90. narozeniny jedné z legend naší školy, Ing. Jindřicha Vojtěchovského. S panem inženýrem se vždy rád setkám, pohovořím, obdivuji jeho duševní svěžest, všestranný rozhled a neustálý zájem o dění ve škole. Zrovna před pár týdny jsme v areálu střediska ve Svobodě vysadili řadu okrasných dřevin, výpěstků, které nám daroval. 

 

ing.-vojtechovsky_90.-narozeniny--11-.jpg
 

 
Celý příspěvek

Za ptáky severní Itálie

13. 5. 2019

Pozorování divokého ptactva v Alpách a deltách řek Pádu a Soči – tak byla v mailu z listopadu minulého roku avizována tato členská exkurze ČSO, organizovaná tradičně CK Primaroute. Patrně nedostatečný věhlas severu Itálie jako ornitologické lokace způsobil, že účastníci vyrazili z Moravy přes Prahu a Plzeň k jihu nezvykle komfortně, totiž každý jeden pěkně sólo na své dvojsedačce.

 

Exkurze ČSO za ptáky severní Itálie

 
Celý příspěvek

Drony v monitoringu kůrovců

10. 4. 2019

Příznačně do období těsně před počátek letové aktivity kůrovců načasovala firma L. E. S. CR konání tří terénních seminářů zaměřených na asanaci kalamity. Shodnost programu trojice akcí byla pozitivně narušena v případě semináře, který se uskutečnil minulý týden u Rokycan, v porostech Správy veřejného statku města Plzně. Plzeňští lesní hospodáři zde seznámili účastníky s výsledky své spolupráce s další městskou příspěvkovou organizací, jíž je Správa informačních technologií Plzeň provozující flotilu špičkových dronů. 

 

dron-pro-monitoring-kurovcu

 
Celý příspěvek

Na pár dní v metropoli Toskánska

10. 2. 2019

Okouzlen před časem kratičkou návštěvou Florencie začal jsem zbrojit na důkladnější poznávačku. Protože kamkoliv cestuji v podstatě vždy třikrát - když studuji před cestou, když jsem skutečně na cestě a když důkladně zpracovávám fotky, rozhlédl jsem se nejdříve po dostupné literatuře. Moc spokojenosti mi to nepřineslo, patrně nejlepší kniha na dané téma není už delší čas k sehnání. Pak se ale jeden dostupný kousek na netu objevil. S výtiskem vyřazeným z pražské městské knihovny, pěkně ohmataným a navíc politým kávou/čajem?,  jsem začal plánovat program právě uplynulého únorového týdne.

 

florencie_galleria-dell-accademia_david.jpg

 
Celý příspěvek

Pisa třikrát jinak

8. 2. 2019

Město Pisa je natolik přitažlivý cíl, že na jeho návštěvnost nemá roční období pravděpodobně podstatný vliv. Uváděných 5 milionů návštěvníků ročně se soustřeďuje na Náměstí Zázraků, které má včetně plochy staveb ani ne 10 hektarů. I když na Šikmou věž z  důvodu omezení vystoupí ročně "jen" 500 - 600 tisíc turistů předcházelo našemu výletu objednání termínovaných vstupenek. Jistota je jistota. Zvolil jsem pozdní odpoledne s nadějí na pěkné světlo a ta se naplnila.

 

pisa.jpg

 

 

 

 
Celý příspěvek

Ravenna - poklady UNESCO bez turistických davů

6. 2. 2019

Začátkem února působila Ravenna dost ospale, jasný den, od Jadranu studeně zafukovalo. Staříci (italští elegáni, ne naši dědkové) na Piazza del Popolo poklidně rozprávěli v hloučku na slunečné straně náměstí. Turisté vůbec žádní a vstupenka do pěti památek UNESCO za 9,50€ - co víc si přát! A to už cesta sem byla krásným zážitkem!

 

Ravenna 

 
Celý příspěvek

Slavnostní zakončení projektu IROP

30. 1. 2019

Za účasti náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Mgr. Martiny Berdychové a krajského radního pro investice a majetek Mgr. Václava Řehoře dnes proběhlo v budově Centra odborného vzdělávání v lesnictví slavnostní zakončení projektu „Pořízení vybavení pro zkvalitnění teoretické a praktické výuky ČLA Trutnov„. Akce spolufinancovaná z IROP (90%) a prostředků Královéhradeckého kraje (10%) znamená pro naši školu celkovou investici přes 36 milionů korun. Úspěšně zakončené snažení představuje jeden z několika významných projektů, jimiž náš zřizovatel, Královéhradecký kraj, zřetelně prokazuje příkladnou péči o rozvoj středních škol v regionu.

 

Česká lesnická akademie Trutnov - slavnostní zakončení projektu IROP

 
Celý příspěvek

Výroční naháňka 2019

12. 1. 2019

Těžko říci, nač se účastníci znalí koloritu našich výročních naháněk nejvíce těší. Ať už jsou to přátelská setkání podobně naladěných lidí, promyšleně uspořádaný lov s bohatým výřadem či veselá poslední leč, všeho si sedmdesátka hostí i domácích včera užila hojnou měrou.

 

Výroční naháňka České lesnické akademie Trutnov 2019

 
Celý příspěvek

900 / 9000

2. 1. 2019

Příjemně dlouhé vánoční volno jsem si proložil přednáškou finského manželského páru učitel ZŠ/manažerka MAS, pořádanou v rámci KAP rozvoje vzdělávání v Královéhradeckém kraji. Že je už nějaký čas finské školství považováno za téměř ideální model je celkem známá věc. Proč tomu tak je se dá posbírat po nejrůznějších článcích, rozhovorech a videích, ale není nad osobní zkušenost. Samozřejmě, že bych to rád okouknul přímo na severu, zatím mi to alespoň docela jasně nastínila dnešní dvouhodinovka otázek a odpovědí. 

 

finske-skolstvi.jpg

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

PF 2019

31. 12. 2018

pf-2019_bw_650.jpg

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Kůrovec aneb nejde jen o dřevo

22. 11. 2018

Kůrovcová kalamita nabírá v posledních letech dramatické tempo. Kombinací několika důvodů mizí sta a tisíce hektarů lesa. Přetlak nabídky snižuje ceny dřeva, ekonomické ukazatele vzbuzují u vlastníků oprávněné obavy z budoucnosti. Pomůže stát? Možná. Les ale není jen dříví, je to výrazný krajinotvorný prvek. Pokud klimatický trend posledních několika let přetrvá, zůstane brzy na mnoha místech tak samozřejmá zábava, jako vycházka na houby, na  několik příštích desetiletí jen vzpomínkou. Příroda nás sráží na kolena. Zatím jen v lesním hospodářství, zatím jen v některých lokalitách. Zatím ...

 

Kůrovcové dříví 2017

 
Celý příspěvek

Připomínka sta let republiky

26. 10. 2018

Pro malou připomínku 100. výročí založení Československé republiky jsme rozhodně nezvolili formu, kterou už jistý čas razí nejvyšší patro naší společnosti. Pozváni byli všichni, přišli ti co sami chtěli a vše tak logicky klaplo. Na úvodní promluvu ředitele školy, navázal motem VII. všesokolského sletu kolega RNDr. Kejklíček, který předal slovo Ing. Škodovi. Ten ve svém referátu originálně rozvinul paralely mezi  vlastnostmi a historií českého národa a růstovými charakteristikami našeho národního stromu - lípy. Jednu jsme poté v areálu školního polesí pečlivě zasadili a až se za sto let pod její korunou setkají naši nástupci, snad si budou rozumět také tak dobře jako dnešní odpolední sešlost. 

 

ČLA Trutnov - výsadba památné lípy na školním polesí

 
Celý příspěvek

Kolem Červeného Kostelce

14. 10. 2018

Po malém výkyvu koncem září se zase drží letní počasí. Náladu pěkné nedělní vycházky by v takovém případě nemělo nic kalit. Když ale procházíte podkrkonošskými lesy a na zem ze zdánlivě zdravých stromů doslova prší smrkové jehličí nevyhnete se ani vážnější úvahám. Smrkem to určitě neskončí a jak se akcelerující klimatické kotrmelce projeví v životě každého z nás je ve hvězdách. Užijte si krásný podzim :-)

 

Červený Kostelec a okolí

 
Celý příspěvek

Nové školkařské stroje dodány

10. 10. 2018

Obdrželi jsme další významné položky do vybavení naší školy v rámci projektu IROP. Jde o špičkové stroje pro školkařskou výrobu, nový traktor střední kategorie a výkonný štěpkovač v pořizovací ceně téměř 9 milionů korun. Je na čase chystat v areálu školního polesí rozšíření produkčních ploch pro pěstování sadebního materiálu. Sazenice na obnovu holin po kůrovci budou opravdu potřeba.  

 

Česká lesnická akademie Trutnov - školkařské stroje

 
Celý příspěvek

V hlavním městě Západozemí

3. 10. 2018

Předpokládám, že vzhledem k popularitě nejúspěšnějšího seriálového počinu HBO, znají především mladší generace scenérie jihochorvatského Dubrovníku (patřičně upravené) spíše jako exteriéry fiktivního Králova přístaviště. Mne sice fenomén Hry o trůny bohužel nebo bohudík minul, ale příležitost prohlédnout historické centrum přehledně obepnuté hradbami, které musely v minulosti opakovaně opravdu něco vydržet, jsem se zájmem sobě vlastním využil.

 

Dubrovník UNESCO

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Chorvatsko - Dubrovník 2018 09

Školství v Bosně a Hercegovině

2. 10. 2018

Ve dnech 23. – 30. 9. jsem společně se skupinou krajských školských pracovníků vedených náměstkyní hejtmana Mgr. Berdychovou navštívil Bosnu a Hercegovinu. Hlavním cílem bylo seznámení se školským systémem jedné z entit tohoto státu – Republiky srbské (pozor na záměnu se Srbskou republikou, tedy Srbskem). Mimo obvyklá setkání s pracovníky místních správních úřadů a škol jsme měli během naší cesty, situované do rozjitřeného předvolebního období, možnost alespoň částečně pochopit trvalou problematičnost soužití Srbů, Bosňáků a Chorvatů v tomto, na základě Daytonských dohod, uměle ustaveném státním útvaru.  

 

Bosna a Hercegovina a Republika Srbská

 

 

 
Celý příspěvek

Konec léta na Baltu

22. 9. 2018

Polští kolegové nám před drahným časem slíbili výlet k Baltu. A tak jsme konečně včera, dlouho před tím, než se zrodil další horký den letošního nekonečného léta, společně vyrazili z Rogozince dál k severu, na ostrov Wolin. Přírodu jeho severozápadní části chrání od roku 1960 Woliński Park NarodowyPo třech hodinách jízdy jsme posnídali v obci Wiselka a kolem uzavřených restaurací a načas opuštěných penzionů ztichlého letoviska zamířili k mořskému břehu.  

 

polsko-wolinski-park-narodowy      

 
Celý příspěvek