Aktuality
Příspěvky
Krajské volby 2020
3. 10. 2020
Ve volbách do Zastupitelstva Královéhradeckého kraje, které se uskutečnily 2.-3. října 2020, jsem se ucházel o hlasy voličů na kandidátce SPOLU PRO KRAJ .
Z Jičína a okolí
29. 7. 2020
Jičín a nejbližší okolí - město a krajina blahodárně poznamenané touhou Albrechta z Valdštejna vytvořit uprostřed chaosu třicetileté války ostrov míru a harmonie.
V Lužických horách a Horní Lužici
4. 7. 2020
Česká lesnická akademie uspořádala pro zaměstnance exkurzi do oblasti Lužických hor a Horní Lužice. Čtyři dny naplněné od časného rána do pozdně nočních hodin spoustou rozhovorů, setkání se zajímavými lidmi, úžasu nad přírodními a kulturními památkami jsme si opravdu užili.
Obnova větrného mlýna v Borovnici
27. 6. 2020
V sobotu 27. 6. se nad Borovnicí sešli stovky návštěvníků u příležitosti dokončení stavby větrného mlýna. Věrná kopie zaniklého technického díla se rodila po dlouhých 18 let a skutečně intenzivně od roku 2017, kdy se do projektu zapojilo i několik středních škol Královéhradeckého kraje. Svým dílem přispěla k obnově staronové dominanty podkrkonošské obce i Česká lesnická akademie Trutnov. Základem konstrukce mlýna se stalo smrkové dříví z našeho školního polesí vytěžené v rámci odborného výcviku oboru Lesní mechanizátor.
Po stopách Rolanda Wiesnera
18. 6. 2020
Deštivé počasí svědčící lesu, který tolik miloval Ing. Roland Wiesner, provázelo účastníky exkurze připomínající památku dlouholetého kolegy, který nás navždy opustil koncem června před šesti lety. Lesnického odborníka, pedagoga a vítaného společníka, jsme si připamatovali nejen tím, co už žije pouze v našich vzpomínkách, ale zejména na místech jeho pěstebních zásahů přímo v porostech ŠP.
Havlíčkova Jilemnice
14. 6. 2020
Roky čtu Jaroslava Havlíčka, po antikvariátech už jsem posháněl skoro všechno co bylo vydáno, Havlíčkovo i o Havlíčkovi, a zajímá mne úplně všechno v souvislosti s jeho životem a dílem. Do toho zapadá i dnešní výšlap z Vrchlabí do Jilemnice, kde na svého velkého rodáka nezapomínají ...
Poštolky hnízdí v Janských Lázních
17. 5. 2020
Desítky let cíleně i bezděčně pozoruji ptáky všude tam, kde se najde příležitost. Málokdy jsem měl možnost nahlédnout do života opeřenců tak bezprostředně, jako v posledních dvou letech, kdy se nám na parapetu usídlily poštolky. To co můžeme v hnízdní sezóně denně sledovat přímo od kuchyňského stolu, je nesmírně zajímavé.
Vídeňské prázdniny s koronavirem na obzoru
13. 4. 2020
Po šesti letech jsme opět trávili jarní prázdniny ve Vídni. Příjemné bylo cestování vlaky Českých drah, příjemné bylo bydlení v penzionu poblíž radnice, příjemné byly procházky předjarní rakouskou metropolí. A zprávy o epidemii způsobené novým koronavirem působily jen lehké znepokojení. Uplynul měsíc a do Vídně je stejně daleko jako na Antarktidu ...
Čierny Váh - lesnické místo paměti
25. 2. 2020
Na severním okraji Nízkých Tater, místě i dnes poměrně odlehlém, byla na soutoku Ipoltice a Čierneho Váhu v první polovině 18. století založena dřevařská osada Hošková, přejmenovaná v roce 1897 na Čierny Váh. Na tomto působivém místě jsme se na konci letošní podivné zimy setkali s vedoucím stejnojmenné lesní správy Ing. Ľudovítem Pitoňákem ...
Zimní safari v Horních Lysečinách
23. 1. 2020
Žáci prvního ročníku oboru Lesní mechanizátor, kteří se ve školní honitbě Javorník aktivně podílí na zimním přikrmování zvěře, navštívili přezimovací obůrku KRNAP v Horních Lysečinách. Obůrka je jedním z osmnácti obdobných zařízení v Krkonoších. Tyto objekty vznikaly v letech 1976 – 2016 a slouží k soustřeďování jelení zvěře v době strádání nedostatkem potravy, což vedlo k zásadnímu omezení škod způsobovaných zvěří na lesních porostech.
Vzpomínka na Jaromíra
13. 1. 2020
V mlhavém zimním dopoledni se z okna kanceláře dívám na smuteční vlajku. Černý flór se na stožáru sotva pohne, zato zlá zpráva o skonu Ing. Jaromíra Houta se rozlétla ke všem, kterým jeho jméno něco říká. Během roku a čtvrt jsem ztratil dalšího váženého kolegu.
Vánoční koncert v Klementinu
20. 12. 2019
Na konci letošního adventu jsme se společně na několik hodin zcela odstřihli od předvánočního shonu. Před pracovní každodenností i chaosem pražského centra jsme unikli do staroslavných prostor Klementina, kde se uskutečnil Vánoční koncert České lesnické akademie Trutnov.
O adventu v Jilemnici
11. 12. 2019
V adventním čase navštívila skupina žáků oboru Lesní mechanizátor Jilemnici, kde se v doprovodu vědce, historika, spisovatele a po čtyřicet dva let také ředitele Krkonošského muzea PaedDr. Jana Luštince seznámila s řadou pamětihodností.
Návštěva z provincie Bac Kan
3. 12. 2019
Dnes odpoledne navštívila naši školu delegace z vietnamské provincie Bac Kan, společně s hejtmanem Královéhradeckého kraje PhDr. Jiřím Štěpánem, Ph.D. Převážně venkovský region Bac Kan leží na severovýchodě Vietnamu, plochou je nepatrně rozsáhlejší než Královéhradecký kraj, ovšem s výrazně menší populací, čítající cca 300 000 obyvatel (nejméně ze všech regionů stomilionové země). Hornatý terén stoupající až k 1600 m. n. m. pokrývají z 95% tropické lesy a tak se tamní ekonomika zaměřuje především na těžbu a zpracování dřeva.
Ocenění FIRMA ŠKOLE, ŠKOLA FIRMĚ 2019
15. 11. 2019
V letošním roce již po páté ocenily Královéhradecký kraj a Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje spolupráci škol a firem, které propojují výuku s praxí. Předání ocenění se uskutečnilo v pátek 15. listopadu v rámci akce Prezentace středních škol a zaměstnavatelů 2019 Hradec Králové. Mezi oceněnými byla i firma MATRIX a.s. spolu s Českou lesnickou akademií Trutnov.
Moravskoslezské pomezí - doba postsmrková
9. 10. 2019
Vojenský újezd Libavá a lesní správa Vítkov - před rokem a půl odtud ještě proudily jeden za druhým kamiony naložené kůrovcovým dřívím. Dnes už je tu v podstatě vykáceno a řeší se obnova a výchova lesa. Setkání s lesním správcem Ing. Jiřím Grodou bylo opět velice podnětné. Překonat osmihodinové utrpení cesty tam a zpět po našich rozkopaných silnicích nebylo rozhodně marné.
Burgundský odkaz i přítomnost
30. 9. 2019
V pozdním odpoledni, před šestou hodinou, začíná poslední návštěvníky dijonského muzea krásných umění (Musée des Beaux-Arts de Dijon) decentně vyhánět z výstavních prostor opakovaný zvukový signál. Příhodná chvíle přichází. Čekám, až se vyprázdní síň gardy a nadhledu jejího ochozu využívám k fotografování strnulé krásy, která výmluvně dokládá ambice vévodů z Valois v době největšího rozmachu Burgundského vévodství v letech 1364 – 1477, za vlády posledních čtyř z nich.
Za poznáním francouzského školství
30. 9. 2019
V pořadí 14. zahraniční stáž školských pracovníků Královéhradeckého kraje zavedla účastníky ve dnech 22. – 28. 9. 2019 na východ Francie, do regionu Burgundsko – Franche – Comté. Pod vedením náměstkyně hejtmana Mgr. Berdychové jsme navštívili město Dijon.
V rámci pečlivě připraveného programu jsme dostali možnost poznat reálie školského systému země, jejíž neuralgický bod spočívá především ve značné diverzitě populace (nesrovnatelné se situací v ČR) – např. v roce 2018 se 25% dětí ve Francii narodilo v rodinách, kde ani jeden z rodičů neměl francouzskou národnost.
Francouzský stát, jehož úloha je zejména na úrovni základního a středního školství od dob francouzské revoluce dominantní, však tuto situaci bere velmi vážně a aktivně ji řeší.
S kolegy na Šumavě
4. 7. 2019
Po loňské, míněním účastníků zdařilé, exkurzi do Českého středohoří jsme letos, v první červencový den, zamířili směrem opačným. Vzhledem k přátelským vztahům mezi vedením KRNAP a NP Šumava jsme pro tři noci získali vynikající základnu v podobě bydlení v podkroví budovy střediska ekologické výchovy NP Šumava v Horské Kvildě. O tom co jsme zažili v následujícím reportu.
Legenda trutnovské lesárny oslavila devadesátku
14. 5. 2019
Přátelsky, s úctou i humorem, jsme oslavili neuvěřitelné 90. narozeniny jedné z legend naší školy, Ing. Jindřicha Vojtěchovského. S panem inženýrem se vždy rád setkám, pohovořím, obdivuji jeho duševní svěžest, všestranný rozhled a neustálý zájem o dění ve škole. Zrovna před pár týdny jsme v areálu střediska ve Svobodě vysadili řadu okrasných dřevin, výpěstků, které nám daroval.
Za ptáky severní Itálie
13. 5. 2019
Pozorování divokého ptactva v Alpách a deltách řek Pádu a Soči – tak byla v mailu z listopadu minulého roku avizována tato členská exkurze ČSO, organizovaná tradičně CK Primaroute. Patrně nedostatečný věhlas severu Itálie jako ornitologické lokace způsobil, že účastníci vyrazili z Moravy přes Prahu a Plzeň k jihu nezvykle komfortně, totiž každý jeden pěkně sólo na své dvojsedačce.
Drony v monitoringu kůrovců
10. 4. 2019
Příznačně do období těsně před počátek letové aktivity kůrovců načasovala firma L. E. S. CR konání tří terénních seminářů zaměřených na asanaci kalamity. Shodnost programu trojice akcí byla pozitivně narušena v případě semináře, který se uskutečnil minulý týden u Rokycan, v porostech Správy veřejného statku města Plzně. Plzeňští lesní hospodáři zde seznámili účastníky s výsledky své spolupráce s další městskou příspěvkovou organizací, jíž je Správa informačních technologií Plzeň provozující flotilu špičkových dronů.
Na pár dní v metropoli Toskánska
10. 2. 2019
Okouzlen před časem kratičkou návštěvou Florencie začal jsem zbrojit na důkladnější poznávačku. Protože kamkoliv cestuji v podstatě vždy třikrát - když studuji před cestou, když jsem skutečně na cestě a když důkladně zpracovávám fotky, rozhlédl jsem se nejdříve po dostupné literatuře. Moc spokojenosti mi to nepřineslo, patrně nejlepší kniha na dané téma není už delší čas k sehnání. Pak se ale jeden dostupný kousek na netu objevil. S výtiskem vyřazeným z pražské městské knihovny, pěkně ohmataným a navíc politým kávou/čajem?, jsem začal plánovat program právě uplynulého únorového týdne.
Pisa třikrát jinak
8. 2. 2019
Město Pisa je natolik přitažlivý cíl, že na jeho návštěvnost nemá roční období pravděpodobně podstatný vliv. Uváděných 5 milionů návštěvníků ročně se soustřeďuje na Náměstí Zázraků, které má včetně plochy staveb ani ne 10 hektarů. I když na Šikmou věž z důvodu omezení vystoupí ročně "jen" 500 - 600 tisíc turistů předcházelo našemu výletu objednání termínovaných vstupenek. Jistota je jistota. Zvolil jsem pozdní odpoledne s nadějí na pěkné světlo a ta se naplnila.
Ravenna - poklady UNESCO bez turistických davů
6. 2. 2019
Začátkem února působila Ravenna dost ospale, jasný den, od Jadranu studeně zafukovalo. Staříci (italští elegáni, ne naši dědkové) na Piazza del Popolo poklidně rozprávěli v hloučku na slunečné straně náměstí. Turisté vůbec žádní a vstupenka do pěti památek UNESCO za 9,50€ - co víc si přát! A to už cesta sem byla krásným zážitkem!
Slavnostní zakončení projektu IROP
30. 1. 2019
Za účasti náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Mgr. Martiny Berdychové a krajského radního pro investice a majetek Mgr. Václava Řehoře dnes proběhlo v budově Centra odborného vzdělávání v lesnictví slavnostní zakončení projektu „Pořízení vybavení pro zkvalitnění teoretické a praktické výuky ČLA Trutnov„. Akce spolufinancovaná z IROP (90%) a prostředků Královéhradeckého kraje (10%) znamená pro naši školu celkovou investici přes 36 milionů korun. Úspěšně zakončené snažení představuje jeden z několika významných projektů, jimiž náš zřizovatel, Královéhradecký kraj, zřetelně prokazuje příkladnou péči o rozvoj středních škol v regionu.
Výroční naháňka 2019
12. 1. 2019
Těžko říci, nač se účastníci znalí koloritu našich výročních naháněk nejvíce těší. Ať už jsou to přátelská setkání podobně naladěných lidí, promyšleně uspořádaný lov s bohatým výřadem či veselá poslední leč, všeho si sedmdesátka hostí i domácích včera užila hojnou měrou.
900 / 9000
2. 1. 2019
Příjemně dlouhé vánoční volno jsem si proložil přednáškou finského manželského páru učitel ZŠ/manažerka MAS, pořádanou v rámci KAP rozvoje vzdělávání v Královéhradeckém kraji. Že je už nějaký čas finské školství považováno za téměř ideální model je celkem známá věc. Proč tomu tak je se dá posbírat po nejrůznějších článcích, rozhovorech a videích, ale není nad osobní zkušenost. Samozřejmě, že bych to rád okouknul přímo na severu, zatím mi to alespoň docela jasně nastínila dnešní dvouhodinovka otázek a odpovědí.