Jdi na obsah Jdi na menu

Aktuality

Příspěvky

Kolín - dva dny v památkové rezervaci

18. 8. 2017

Kolínská památková rezervace, ve "stínu" blízké Kutné Hory s puncem UNESCO, mne nezklamala. Jednak patří zdejší chrám sv. Bartoloměje (nenechal jsem si ujít luxus osobní komentované prohlídky) a synagoga do pomyslné první ligy kulturních pamětihodností naší země a za druhé máte možnost navštívit několik expozic regionálního muzea. Z nich jsem si vybral hlavní budovu v čerstvě rekonstruovaném Veigertovském domě a výstavu Mezi kmeny a státem - Kouřimsko a Kolínsko v ranném středověku instalovanou v budově Nové farní školy v chrámovém areálu. Výstavou dalece přesahující regionální zaměření muzea jsem byl skutečně nadšen stejně jako motivovaností, znalostmi a osobním přístupem kolínských muzejníků. Klobouk dolů!

 

Kolín

 
Celý příspěvek

Podkrkonoším zase pěkně po svých

9. 8. 2017

Loňského roku jsme si touto dobou vyšlápli z Miletína na Zvičinu. Letos jsme na pěší poznávání Podkrkonoší navázali výletem do okolí malebného městečka Pecky, jehož jádro je městskou památkovou zónou s 23 objekty zapsanými v ústředním seznamu kulturních památek. 

 

Pecka

 
Celý příspěvek

Chorvatsko není jen moře ...

21. 7. 2017

Chorvatsko nabízí mix atraktivních a zajímavých míst k poznávání. Nenechte se ukolébat jen k pasivnímu odpočinku na pláži, překousněte vydřidušské chování místních (koneckonců, bez zdrojů ždímaných z turistiky by byli v háji mnohem víc než jsou) a čekají na vás všeliká překvapení ...

 

Národní park Krka_Chorvatsko

 
Celý příspěvek

Otevření krkonošské stezky v korunách

2. 7. 2017

Touha po novotách významně podpořená vstřícně stanoveným vstupným a postupně se zlepšující počasí proměnilo první den provozu nové krkonošské atrakce v masovou akci a to včetně obvyklých doprovodných jevů. V atraktivních termínech roku se problémy s dopravou, parkováním a frontami, jimž jsme odvykli, budou velmi pravděpodobně opakovat. Pokud dorazíte v takový den, může potenciálně pěkný zážitek zkalit  řada nepříjemností. Zvlášť s malými dětmi bych volil dobu návštěvy obezřetně. Jako člověka s lesnickým vzděláním a pedagoga mne velmi potěšilo množství informací o životě lesa předložených srozumitelnou formou a navíc i příslib pracovníků KRNAP, že se do budoucna v tomto směru dočká návštěvník dalších novinek.  

 

Stezka v korunách stromů Janské Lázně

 
Celý příspěvek

Na oslavách v Polsku

1. 7. 2017

K bohaté žni akcí měsíce června se na jeho samém závěru zařadila účast zástupců České lesnické akademie Trutnov (Kejklíček, Hout, Jirmann a Franc) na jubileu 70 let existence naší partnerské školy v Rogozinci. Do lubušských rovin jsme dorazili s dostatečným předstihem a po krátkém intermezzu v místním konzumu nás již čekalo přivítání s polskými přáteli, doplněné pozváním na společnou slavnostní večeři s řediteli lesnických škol zřizovaných v Polsku ministerstvem životního prostředí. V této souvislosti je zajímavé zmínit, že sedm z jedenácti těchto škol řídí ženy. 

 

70. výročí - Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu

 
Celý příspěvek

Školkařství - lesnická alchymie

22. 6. 2017

Pěstování sadebního materiálu lesních dřevin představuje jistě nejkomplikovanější lesnickou disciplínu. Školkař je v jádru zemědělec, hospodář, jehož jedinou jistotou je nejistý vývoj počasí a (na rozdíl od agrárníků) proměnlivé vlastnosti osiva. Zpravidla neinkasuje tučné eurodotace, ale nestěžuje si. Mnoho zajímavého o krásách i nástrahách školkařství jsme se s žáky druhého ročníku oboru Lesní mechanizátor dověděli ve Lhotě u Dřís ve školkařském středisku Vojenských lesů a statků.

 

Lesní školkařství

 
Celý příspěvek

Naši učni skládají závěrečné zkoušky

15. 6. 2017

Letošní závěrečné učňovské zkoušky oboru Lesní mechanizátor, realizované podle jednotného zadání, odstartovaly 6. června písemnou prací a poznávačkou nejdůležitějších hospodářských dřevin.  Nyní mají žáci 3. E a 3. H za sebou i dvoudenní praktickou část, které předcházela důkladná údržba všech používaných mechanismů. Ve dnech 19. – 20. června následuje ústní zkouška a pro všechny úspěšné pomyslná tečka za studiem v podobě slavnostního vyřazení absolventů České lesnické akademie Trutnov od 14:00 dne 21. 6. 2017.

 

Česká lesnická akademie Trutnov - obor Lesní mechanizátor

 
Celý příspěvek

Depeche Mode - Praha 2017

24. 5. 2017

Depeche Mode hráli v Praze už desetkrát, čtyři vystoupení jsem si byl poslechnout (2006, 2009, 2013, 2017).  Letošní koncert jsem sice neprožíval, tak intenzivně jako předchozí, přesto si nevybavuji, kvůli které další kapele bych dobrovolně absolvoval šest hodin stoje na jednom místě. Tentokrát nějak dlouho trvalo než se podvečerní Eden vůbec zaplnil a co hůř, než naskočilo to správné sepětí pódia a posluchačů. 

 

depeche_mode_praha_2017

 

 

 
Celý příspěvek

XIX. Hrabalovo Kersko

14. 5. 2017

Léta doma čítáváme z Hrabalových knih, léta jsme se také chystali na Hrabalovo Kersko. Dnes to konečně vyšlo. Počasí hrozilo od rána do večera deštěm, to však byla jediná drobná vada vydařené soboty. Z Nymburka jsme se svezli výletní lodí Blanice do Kerska, kde nás očekával pan Kořán ...

 

Hrabalovo Kersko 2017

 
Celý příspěvek

Vzniká krkonošská stezka v korunách

14. 5. 2017

Stavba stezky v korunách stromů - podnikatelský projekt, razantní zásah do lesního ekosystému, technicky zajímavá konstrukce, budoucí cíl výletů - vyberte si. Vzhledem k záměru je místo vybráno vhodně, od parkoviště na Hoffmankách porůstá svah směrem k Janským Lázním mimořádně kvalitní porost tvořený tzv. hercynskou směsí - typickými dřevinami středoevropského podhorského stupně. 

 

Stezka v korunách stromů Janské Lázně

 
Celý příspěvek

Na pracovišti naší lanovky

12. 5. 2017

V průběhu května se příprava našich žáků směřující k získání kvalifikace pro obsluhu lesních lanovek blíží ke svému závěru. V tomto školním roce přiblížili ze svažitého pracoviště v lokalitě nad Bělidlem téměř 500 kubíků dříví. Než nastoupí ke složení závěrečných učňovských zkoušek bude je čekat ještě důkladná údržba školní lanovky LARIX 3T. 

 

Česká lesnická akademie Trutnov - lanovka LARIX 3T

 
Celý příspěvek

Hejtman Štěpán na návštěvě ČLA Trutnov

25. 4. 2017

Dnes nás navštívil hejtman Královéhradeckého kraje PhDr. Jiří Štěpán s doprovodem. Seznámili jsme ho s obory studia, střediskovou strukturou, stavem námi využívaných budov a samozřejmě také s problémy komplikujícími jak běžný provoz, tak náš další rozvoj.

 

PhDr. Jiří Štěpán - hejtman Královéhradeckého kraje

 
Celý příspěvek

V útrobách Zlaté kapličky

20. 4. 2017

Díky laskavosti společnosti AutoCont CZ a. s. jsme mohli využít nabídku k prohlídce historické budovy Národního divadla. Abychom ji stihli, museli jsme si dnes s žáky druhého ročníku opravdu časně přivstat. Cesta proběhla svižně, ani zdržení na Pražském okruhu termín neohrozilo. Pár minut před osmou jsme parkovali na místě ...

 

Prohlídka Národního divadla v Praze

 

 

 
Celý příspěvek

Přehlídka trofejí bývalého okresu Trutnov

12. 4. 2017

V těchto dnech bylo již po padesátéčtvrté možno získat dílčí přehled o úrovni mysliveckého hospodaření v honitbách z oblasti bývalého okresu Trutnov. Okresní myslivecký spolek Trutnov ve spolupráci s ČLA Trutnov pořádal Oblastní chovatelskou přehlídku trofejí z honiteb bývalého okresu Trutnov. Letos bylo v tělocvičně školy vystaveno 961 trofejí. Zcela převažovaly trofeje srnců a jelenů, k vidění bylo také paroží daňků, mufloní toulce a lebky šelem.

 

Přehlídka trofejí Trutnov 2017

 

 

 
Celý příspěvek

Nová učebna pro žáky ČLA Trutnov

12. 3. 2017

V loňském roce naše škola získala z rozpočtu Královéhradeckého kraje finanční příspěvek na podporu polytechnického vzdělávání. Přidělená částka cca 200 tisíc Kč byla impulsem ke zřízení specializované učebny hydrauliky v centru odborného vzdělávání v Trutnově – Horním Starém Městě.

Cílem projektu je zkvalitnění a modernizace výuky základů hydrauliky v oblasti konstrukce těžebně dopravních strojů - harvestorů a vyvážecích traktorů v souladu s ŠVP v předmětech Stroje a zařízení, Servis a opravy a Praxe (maturitní předměty), při cvičení v těchto předmětech a také ve výuce Fyziky a Hydrauliky v oboru Lesní mechanizátor. 

 

Hydraulika na České lesnické akademii Trutnov

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Krásy historické fotografie v Českém Krumlově

10. 3. 2017

Jen trochu stranou od nejfrekventovanějších míst Českého Krumlova vstoupíte do secesního domu z roku 1905. Kouzlo ztracených časů konce 19. až poloviny 20. století objevíte v komplexně zachovaném celku obytných místností, původního fotoateliéru, fotokomory a spousty historických snímků zachycujících osoby a scenérie česko-rakousko-německého pomezí. S chutí jsme také využili nabídky na zhotovení společné fotografie - profesionální přístup fotografa, kvalita fotografie i rychlost vyhotovení zakázky zaslouží uznání.

 

Museum Fotoateliér Seidl Český Krumlov

 
Celý příspěvek

Zoo Hluboká nad Vltavou

8. 3. 2017

Plošně malá zoo na břehu Munického rybníka na dohled zámku Hluboká vystavuje od svého založení Schwarzenbergy v roce 1939 především živočichy mírného klimatického pásma a speciálně faunu naší přírody. Zřizovatel, Jihočeský kraj, na první pohled neopomíjí investice, takže úroveň chovatelských prostor, ale i služeb pro návštěvníky je velmi slušná. Vyzdvihl bych i celkovou kompozici prostoru, dostatek zeleně a zahrnutí pobřežní zóny rybníka do prohlídkové trasy. 

 

Zoo Hluboká nad Vltavou - Ohrada

 

 

 
Celý příspěvek

La Serenissima v dešti i slunci

26. 2. 2017

Musím přiznat, že mne Benátky při první návštěvě zaujaly víc, než bych očekával. Tak bohaté na architekturu, umění a příběhy, tak osobité a při tom snadno dosažitelné. Po Barceloně druhé místo, kde jsem ochoten připustit, že na Stendhalově syndromu by mohlo něco být. Po roce, zase v čase karnevalu, jsem dva dny, odlišné, jak jen mohou dva dny být, věnoval tentokrát především bližšímu poznávání sestriere San Marco. Zaměřil jsem se i na pohledy na město shora s cílem uložit si do paměti základní orientační body a tolik nebloudit.  Zatím se mi to moc nedaří, ale není chození na jisto v tomto případě vlastně ochuzením prožitku ...

 

Benátky - San Marco

 
Celý příspěvek

Murano, Burano, ale hlavně Torcello!

25. 2. 2017

Vrcholem dne na vlnách a ostrovech Benátské laguny pro mne nebylo umem sklářů proslulé Murano, ani barevné domky a filigránské krajky obyvatel Burana, ale zádumčivé Torcello - místo prvotního osídlení laguny. Těžko si představit příkřejší protiklad karnevalového mumraje než liduprázdnou cestu podél hlavního kanálu ke katedrále Santa Maria Assunta, která se spolu s kostelem Santa Fosca postupně vynáří za temnou zelení oleandrových houštin. A to Vás vstup do jiného světa teprve čeká ... 

 

Benátská laguna - Torcello

 

 

 
Celý příspěvek

Stavět jednoduše, rychle a levně?

20. 1. 2017

Přistavět šatnu ke školnímu objektu České lesnické akademie ve Svobodě nad Úpou jednoduše, levně a rychle. Záměr který se na první pohled nemůže zadrhnout. Pravda by to byla, pokud bychom ho nechtěli realizovat v současné České republice - povolení na to a ono, papíry a zase papíry - takže na "rychle" jsme mohli zapomenout ...

Česká lesnická akademie Trutnov - stavba šaten

 
Celý příspěvek

Upřímné Lovu zdar!

13. 1. 2017

Pátek třináctého tentokrát ke spokojenosti všech zúčastněných nedostál své pověsti. Před naháňkou, kterou naše škola léta pořádá právě v tomto období, řádně nasněžilo i přimrzlo a zvěř se ze svahů Rýchor stáhla níže k Trutnovu. Padesátka střelců i lovecký personál z řad zaměstnanců a žáků zažili na školním polesí povedenou akci korunovanou úlovkem jedenácti kusů černé zvěře a jednoho jelena. Slavnostní zakončení s výřadem a přátelským posezením aktérů proběhlo ve Svobodě nad Úpou.   

 

Naháňka - ČLA Trutnov - 2017

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: ČLA Trutnov - naháňka 2017 01

PF 2017

22. 12. 2016

Štěstí, zdraví, pokoj svatý ...

 

pf_2017_550pix.jpg

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Výročí trpělivosti 2006-2016

11. 12. 2016

Když jsem si před deseti lety zaregistroval doménu a zběžně se seznámil s redakčním systémem eStránek, vyjádřil jsem svůj dobrý pocit poznámkou o nenáročnosti. Určitě to platilo a platí o míře (ne)znalostí řekněme technického charakteru, nezbytných ke startu a provozu stránek jako jsou tyto. Po dekádě tvorby dodávám druhý podstatný předpoklad ...

 

Počítačové stránky se musí vysedět ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Kampaň Nature Alert měla smysl!

7. 12. 2016

Evropská komise otevřela veřejnou konzultaci k ochranářským právním předpisům (směrnice o ptácích a o stanovištích), které po 35 let úspěšně chránily evropskou přírodu, protože různé zájmové skupiny usilují o jejich oslabení. Bez těchto směrnic jsme už dávno mohli přijít o nejcennější místa naší přírody, která jsou domovem celé řady vzácných živočichů a rostlin. Nyní jde o to, aby každý občan Evropy dal jasně najevo, že mu na ochraně přírody záleží a že si nepřeje měnit něco, co prokazatelně funguje.

 

Výzvu podepsalo celkem 520 325 občanů EU - veřejná konzultace Evropské komise, tedy možnost připojit svůj podpis, byla ukončena 26. 7. 2015 o půlnoci.

 

Od té doby Komise mlčela a nechtěla zveřejnit své rozhodnutí. Až dnešek, 7. prosinec 2016, je veliké vítězství nás všech – směrnice budou zachovány, nebudou přepsány a oslabeny!


 

 

Nature Alert

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Stužkování v Hostinci Na Kopečku

25. 11. 2016

Ve vší počestnosti a dobré náladě proběhl 24. 11. stužkovací večírek třídy 4. C.  V maršovském Hostinci Na Kopečku jsme společně dosyta užili chutných jídel a nápojů, před dekorováním maturantů zazněla mnohá přání, slova děkovná i nabádavá. K nečekaně zábavnému duchu čtvrtečního večera přispělo losování tomboly, kytara i zdatní vypravěči vtipů.

 

Stužkování 4C - 2016

 
Celý příspěvek

Oklikou k 17. listopadu

18. 11. 2016

Den boje za svobodu a demokracii ... Už jsem uložil státní vlajku, jejímž vyvěšením jsem oslavil hodnoty, kterých si, zdá se, opravdu vážíme jen v dobách, kdy se jich nedostává. Tehdy, pokud jsou snem, do něhož si můžeme leda projektovat lepší budoucnost. Je nás jen něco přes deset milionů (deset největších čínských měst má počet obyvatel šestinásobný) a naše suverénní existence mezi východem (nyní sílícím) a západem (v nejlepším případě stagnujícím) je stále stejně křehká (viz Schauer 1886, resp. Kundera 1967). Proto jsem se letos příliš nezajímal o projevy hašteření a nesvornosti, ale navštívil místo vzpomínky na ty, kteří svůj vztah k vlasti vyjádřili ve své době jasně - osobní obětí.  

 

krypta--1-.jpg

 
Celý příspěvek

Ocenění Škola firmě 2016 pro ČLA Trutnov

11. 11. 2016

V rámci prezentace středních škol a zaměstnavatelů byla dnes v kongresovém centru ALDIS vyhlašována ocenění nejlépe spolupracujících škol a firem, udělovaná Radou Královéhradeckého kraje a krajskou hospodářskou komorou. Cenu Škola firmě 2016 pro Českou lesnickou akademii Trutnov převzal ředitel naší školy Mgr. Jan Korbelář. 

 

Ocenění Škola firmě 2016 pro Českou lesnickou akademii Trutnov

 
Celý příspěvek

Věrozvěst hudební elektroniky v Praze

8. 11. 2016

Bezmála sedmdesátiletý průkopník elektronické hudby Jean Michel Jarre vystoupil v pražské O2 Aréně. Bezvadný zvuk a nápaditý světelný doprovod pohyblivých LED panelů a laserů postupně gradoval, až ve mně nakonec překryl poměrně nudný set "předskokana" DJ Marca Greniera a nedobrý dojem z poloprázdnoty některých sektorů arény. Vrcholy vystoupení: skladby Exit (na desce nic, co by mne zaujalo), Brick England, Oxygène 17, Stardust ... 

 

Jean Michel Jarre - Praha - 8. 11. 2016

 
Celý příspěvek

Dvě tváře státního svátku 28. října

28. 10. 2016

Dopolední pietní akt na Vítkově a večerní shromáždění svolané na Staroměstské náměstí - dvě tváře oslavy našeho významného státního svátku. Na Vítkově byl k vidění v dobrém smyslu slova rutinní rituál připomínky význačného momentu naší státnosti. Na zaplněném Staroměstském náměstí jsem vnímal děj vrstevnatější ...

 

Oslavy státního svátku 28. října 2016

 
Celý příspěvek

ZOO Praha - sázka na jistotu

27. 10. 2016

Návštěvu pražské zoo beru jako skutečnou sázku na jistotu. Pokud se nechcete jen projít, ale občas se i zastavit, pozorovat a nebo jako já také fotografovat, jde klidně o 6 - 7 hodin pobytu.  Vedle klasických taháků mohou zaujmout např. velemloci (nesmyslný zákaz fotografování i bez blesku), varani komodští, outloni, komby...

Brzy budou v novém k vidění arové kobaltoví - v tuto chvíli to bude jediné místo v kontinentální Evropě (jinak nejblíže na Tenerife).

Zoo účelně využívá velice členitý terén - odborníky mnohdy označovaný za nejlepší na světě a vzhledem k finančním možnostem zřizovatele, hlavního města, se velmi dynamicky rozvíjí Dobrý dojem z dostatečné turistické infrastruktury poněkud kazí vyšší ceny.

 

Zoo Praha


 

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: ČR - Praha - ZOO 2016 10