Jdi na obsah Jdi na menu

Aktuality

Příspěvky

Mezinárodní seminář trubačů v Trutnově

23. 10. 2016

Od pátku 21.10. do neděle 23.10.2016 hostila Česká lesnická akademie Trutnov mezinárodní 6. studentský seminář loveckých trubačů. Vedle žáků lesnických škol z Písku, Šluknova, Žlutic, Hranic na Moravě, Liptovského Hrádku, Bánské Štiavnice se ho zúčastnilo i 27 žáků naší školy. Téměř stovka účastníků zaměřila v rámci výuky své úsilí k praktickému troubení na českém, slovenském a německém honě. Seminář měl i svou společenskou část s návštěvou areálu v Kuksu - mimo jiné jednoho z hlavních historických center evropské lovecké hudby. Třídenní setkání zakončilo společné vystoupení všech zúčastněných na trutnovském Krakonošově náměstí.

 

Mezinárodní seminář trubačů v Trutnově

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Jak jsem si vedl v krajských volbách

8. 10. 2016

V těchto volbách jsem měl opět příležitost kandidovat za Českou stranu sociálně demokratickou do Zastupitelstva Královéhradeckého kraje.

Děkuji všem voličům ČSSD v kraji a zvlášť upřímně těm, kteří mi udělili jeden ze svých čtyř preferenčních hlasů. Přidělit ho kandidátovi na 19. místě vyžadovalo jistý druh idealismu, proto si jich nesmírně vážím. Ziskem 404 preferenčních hlasů jsem se umístil na 12. místě mezi našimi kandidáty a mandát krajského zastupitele jsem tentokrát nezískal.
 

Přidělené hlasy jsou pro mne ale závazkem k dalšímu veřejnému působení v barvách sociální demokracie, jejímž členem jsem letos již desátým rokem. 

 

 

Kandidáti ČSSD pro krajské volby 2016 v Královéhradeckém kraji 

 

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Kalendář krajského zastupitele 2012 - 2016

7. 10. 2016

Přehled aktivit člena Zastupitelstva Královéhradeckého kraje za Českou stranu sociálně demokratickou ve volebním období 2012-2016 ...

Pro toto období jsem byl zvolen předsedou výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost a členem finančního výboru Zastupitelstva Královéhradeckého kraje.
 

Zastupitelé Královéhradeckého kraje 2012-2016

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Ve Florencii

30. 9. 2016

Nalaďte se sklenkou toskánského vína, příslušnou kapitolou z Gombricha nebo si poslechněte tohle vyprávění. Vydejte se na cestu, povzneste nad průvodní jevy masové turistiky a hurá za úžasnými plody lidského ducha do kolébky chronologicky vzato sice třetí, avšak proslulostí zajisté renesance s velkým "r". 

 

Florencie

 
Celý příspěvek

Řím antický i křesťanský

29. 9. 2016

Ráno v Kolosseu, polední vstup do baziliky svatého Jana v Lateráně, podvečer ve svatém Petru, noční focení na Nervově foru. Kolik dalších, vrcholně zajímavých kombinací by Řím nabídl, kdybych měl více volného času. Neměl. Jen patnáct hodin v obklíčení historie, symbolů, architektury. Nezbývalo než vybrat, co z antického a křesťanského Říma ochutnat. Na moderní architekturu fašistického období se nedostalo.

 

Bazilika svatého Petra ve Vatikánu

 
Celý příspěvek

Ostia Antica - v ruinách přístavního města

28. 9. 2016

Na trase příměstské železnice směřující z římského nádraží Porta San Paolo k blízkým plážím Tyrhénského moře na Lido di Ostia projíždí souprava CAF MA300 nenápadnou stanicí Ostia Antica. Jakkoli moře i na konci září láká k osvěžení, bylo by velkou chybou nevěnovat pozornost pozůstatkům jednoho z nejzachovalejších sídel římské doby ve zdejším archeologickém areálu ... 

 

V archeologickém areálu Ostia Antica

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Itálie - Ostia Antica 2016 09

Rieti, neklidné srdce Itálie

28. 9. 2016

O střední Itálii jste poslední dobou slyšeli nejspíš v souvislosti se zemetřesením. Není divu, jedna ze seismicky nejaktivnějších oblastí Evropy nám připomíná jednu ze syrových podob naší zranitelnosti. Při cestě za poznáním italského školství jsme zajeli i do těchto končin. Asi 90 km severovýchodně od Říma, konkrétně do historického města Rieti ...

 

Rieti v kraji Lazio

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Itálie - Rieti - 2016 09

Santa Maria Antiqua - "Sixtinská kaple středověku"

27. 9. 2016

Na návštěvu Říma, krátkou a intenzivní, jsem se snažil, pokud jde o základní informace, připravit četbou nějakých těch průvodců. Autoři na desítkách stran podrobně popisují Forum Romanum, ale o raně středověké křesťanské svatyni Santa Maria Antiqua ani slovo. Od letošního března je kostel vysvěcený v 6. století a v následujících třech vyzdobený nástěnnými malbami v byzantském stylu po 36 letech restaurování přístupný návštěvníkům. Zajít dovnitř stojí za to ...

 

Kostel Santa Maria Antiqua v Římě

 
Celý příspěvek

Italské školství - inkluze od roku 1971

26. 9. 2016

Ve dnech 25.9. - 1. 10. 2016 jsem se zúčastnil studijní cesty školských pracovníků z Královéhradeckého kraje do Itálie. Jedenáctá z těchto cest, organizovaných z podnětu krajských radních pro školství , vedla do autonomního regionu Tridentsko-Horní Adiže a středoitalského regionu Lazio. Itálie se nám bez nadsázky prezentovala jako země zaslíbená inkluzi ve vzdělávání. S programem inkluze začali již v roce 1971. Při bližším dotazování a pozorování jsme však měli pocit, že toto zavedené řešení a jeho praktická realizace nejsou zcela ideální. 

 

V programu italské stáže byla také návštěva školy Galileo Galilei v Bolzanu

 

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Evropské školství

S Divadlem S. N. Ú. do časů spartakiád

16. 9. 2016

Život podhorského maloměstečka Svobody nad Úpou je na společenské a kulturní události chudý. Jednou ze světlých výjimek byl opět předvečer Rudolfových slavností s ochotnickým představením v bývalé Sokolovně. Divadelní retronávrat do předlistopadových dob mne pobavil ...

 

Divadlo S. N. Ú. - 2016

 
Celý příspěvek

Do Prahy za poznáním

15. 9. 2016

Exkurzi, kterou minulý čtvrtek absolvovali žáky ročníku 4. C, jsem začal připravovat se značným předstihem. Již v lednu letošního roku bylo třeba pro velký zájem zarezervovat vstup do expozice v centrále České národní banky. Zde jsme náš pražský den v 9:00 začínali ...

 

Praha - exkurze do České národní banky a Poslanecké sněmovny

 
Celý příspěvek

Jak dál s dětskými domovy?

8. 9. 2016

Minulý čtvrtek jsem se v prostorách DD ve vrchlabské Žižkově ulici zúčastnil jednání s řediteli dětských domovů zřizovaných Královéhradeckým krajem. O případném převodu domovů z gesce ministerstva školství na ministerstvo sociálních věcí (tzv. slovenský model) přijeli diskutovat kromě zástupců odboru školství a sociálních věcí našeho krajského úřadu, také předsedkyně Federace dětských domovů ČR a dále poslankyně zasedající ve sněmovním školském a sociálním výboru. 

 

detsky-domov.jpg

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Bojištěm bitvy na Chlumu

16. 8. 2016

"Co se mohlo stát v tak neuvěřitelně fádní krajině? Nic!
Akorát tam za jediný den pozabíjeli tolik lidí, že jejich krev tekla úvozem z kopečka Chlumu do Rozběřic a dva roky se prý nedalo v polích orat pro samé kosti. Proboha! A proč to všechno?"

 

Vladimír Körner, Svíbský les, 1975

 

Z cesty po bojišti na Chlumu

 
Celý příspěvek

Znovuotevření kostela v Horním Maršově

12. 8. 2016

Celé dnešní odpoledne jsem strávil v Horním Maršově. Otevírali tam kompletně rekonstruovaný hřbitovní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Součástí slavnosti byla mimo jiné i přednáška o průběhu desítky let trvajících záchranných prací a rekonstrukce. Kostel postavený v roce 1608 stavitelem Valmadim je majetkem obce a slouží jako multifunkční kulturní centrum.

 

Horní Maršov - turistická známka 2016

 
Celý příspěvek

Letní ekologická akademie Praha

29. 7. 2016

V trochu nezvyklém termínu, uprostřed doby dovolených, odstartovala dnes v budově bývalé „Vokovické Sorbony“ (nyní FTVS UK) Letní ekologická akademie ekologické platformy Zvonečník a Masarykovy demokratické akademie. Na akci konanou pod záštitou předsedy sněmovního výboru pro životní prostředí Robina Böhnische zavítala řada zajímavých osobností. „Ekumenický“ ráz letního setkání podtrhla účast politiků ČSSD, SZ a reprezentantů „zelených“ NGO.

 

Profesor Václav Bělohradský na Letní ekologické akademii 2016

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Z Roudnice na Říp

28. 7. 2016

... Když ale vidím na obzoru
uprostřed kraje nízkou horu, ...

 

Jaroslav Seifert - Hora Říp (Šel malíř chudě do světa - 1949)

 

Po ránu, v Roudnici, to s počasím vypadalo všelijak. Prošli jsme si sídlo s pozoruhodnou historií, poseděli na svažitém náměstí (pokud by mělo město obchvat, idyla maloměstského klidu by byla úplná) až se před polednem nakonec vyklubal pravý letní den. Na Říp jsme se vydali od severu, po modré. Alšovskou krajinou - polními cestami lemovanými ořešáky a hrušněmi k vesničce Vesce a pak od prodejny zajímavých výrobků lidových řemeslníků v obci Rovné, lipovou alejí, doprovázeni voláním křepelčího kohoutka, pozvolna k vrcholku polabské dominanty.

 

Hora Říp 

 
Celý příspěvek

Za památkami rodného kraje

18. 7. 2016

Vzít kolo, toulat se po okreskách, beze spěchu se zastavovat a znovu hlouběji vnímat místa, o kterých si myslím, že je znám, i ta pro mne nová. Přesně na to jsem se už delší dobu zase těšil a přesně tomu věnoval dnešní den. Středobodem mé projížďky na pomezí Kutnohorska a Kolínska byl vrch Vysoká, jedna z mála dominant mírně tvářené krajiny mého rodiště. Myslím, že zvlášť nyní, kdy přibývá důvodů pociťovat tíseň z budoucího, je důležité nevynechat žádnou příležitost, jak si stále znovu připomínat vlastní identitu. U křížku v polích, u venkovského kostelíku a vůbec kdekoliv, kde naši předkové zanechali mnohá svědectví o svém pevném vztahu k domovu ...

 

Památky Kutnohorska a Kolínska

 
Celý příspěvek

Od Julských Alp k Jadranu

10. 7. 2016

Hledáte ideální místo pro aktivní dovolenou a nechcete cestovat na druhý konec světa? Jedním z horkých kandidátů by mohlo být Slovinsko - země požehnaná přírodními krásami. Šťastně vyvázla z pekla jugoslávských válek a letos slaví čtvrtstoletí samostatnosti. Překvapilo mne, že se jedná ve světovém měřítku o zemi v čele žebříčku sebevražednosti. 

 

Slovinsko - Bohinjské jezero

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Slovinsko 2016 07

Učitelství je stále povoláním pro entuziasty!

30. 6. 2016

Končí další školní rok, který nám z hlediska dlouhodobě fungujícího systému "financování na žáka" nepřinesl opět téměř nic pozitivního. Rozdíl mezi téměř a vůbec spočívá ve schváleném vládním záměru změnit tuto destruktivní praktiku od rozpočtového roku 2019. Různých variant slibů, jak bude lépe, jsem během své sedmnáctileté praxe pedagoga střední odborné školy zaregistroval mnoho. Pokud by však měřítkem jejich plnění měly být pracovní a existenční podmínky učitele, šlo většinou o sliby víceméně plané - vlastní peněženka je nejspolehlivějším indikátorem. Ani to mi však neubírá na pocitu, že mám možnost vykonávat výjimečné povolání.

 

Nyní nastává čas nabrat síly do následujícího školního roku. Přeji všem za katedrou, aby během letních měsíců zažili mnoho takových chvil šťastného údivu a nadšení, při němž jsem zachytil japonské turisty za východu Slunce v jižní Francii.

 

prazdniny.jpg

 

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Střelecký kroužek letos s krajskou podporou

26. 6. 2016

Ve školním roce 2014/2015 jsem prostřednictví Dotačního portálu KÚ Královéhradeckého kraje za naši školu podal žádost o poskytnutí finanční podpory z programu 15SMV04 - Zájmová práce se žáky mimo vyučování. 

Žádost u výběrové komise uspěla a projektu Střelecký kroužek na DM České lesnické akademie Trutnov byla přidělena dotace 13 000 Kč. Společně s vlastním příspěvkem jsme měli k dispozici 18.572 Kč.

 

Střelecký kroužek České lesnické akademie Trutnov

 
Celý příspěvek

Závěrečné zkoušky na ČLA Trutnov minulostí

15. 6. 2016

Školní rok nezadržitelně spěje ke svému závěru. Po maturantech jsme se v minulém týdnu rozloučili také s absolventy učebního oboru Lesní mechanizátor. Během první poloviny června se 42 žáků oboru úspěšně vyrovnávalo s požadavky písemné, praktické a ústní částí jednotného zadání. Ve středu 15. 6. 2016 převzali z rukou pana ředitele, svých třídních učitelů a zástupce KRNAP Ing. Pavla Kouta výuční listy a kvalifikační průkazy.

 

Závěrečné zkoušky oboru Lesní mechanizátor v roce 2016

 
Celý příspěvek

S nejzelenějším poslancem přírodou východních Čech

8. 5. 2016

Pod záštitou "nejzelenějšího" poslance PhDr. Robina Böhnische - předsedy výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny PČR, se uskutečnil výjezd za přírodou východních Čech, pořádaný ekologickou platformou při ČSSD - Zvonečník. S účastníky exkurze jsme se setkali v Hradci Králové a společně prošli PP Na Plachtě - průvodcem nám byl David Číp ze ZO ČSOP JARO Jaroměř - ochranář tělem i duší.

 

David Číp - náš průvodce po PP Na Plachtě v Hradci Králové

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

S povolanými o naší bezpečnosti

27. 4. 2016

V klidném prostředí zaplněné trutnovské auly se dnes odpoledne hovořilo o poněkud znepokojivých tématech.  K bezpečnostním otázkám současného světa promluvili v rámci besedy s žáky a pedagogy mluvčí Generálního štábu Armády ČR plk. Jan Šulc a Tomáš Szunyog - ředitel odboru bezpečnostní politiky Ministerstva zahraničních věcí a bývalý velvyslanec v Bosně a Hercegovině. Debaty se dále zúčastnili zástupci Ministerstva zemědělství v čele s náměstkem ministra zemědělství Mgr. Patrikem Mlynářem. 

 

Česká lesnická akademie Trutnov - přednáška o bezpečnostní situaci

 
Celý příspěvek

Když pro orchideje nevíte kam šlápnout

25. 4. 2016

Co oči nevidí, to srdce nebolí. Ještě před pár lety pro mne pojem Gargano neznamenal vůbec nic. Když jsem však zaregistroval první povedené snímky orchidejí publikované na webech, začal v hlavě hlodat červík zvědavosti. Ta se během času změnila v jednoznačné přání vydat se v pravý čas na hornatý jihovýchod Itálie také. Když se uprostřed zimy objevila nabídka připojit se k fotografům/botanikům se zkušenostmi z návštěv místa v předchozích letech, bylo zase o důvod víc těšit se na jaro.

 

Garganské orchideje

 
Celý příspěvek

Scenérie poloostrova Gargano

23. 4. 2016

… Přece však, půvabný chlapče, jen přijď, hle nymfy ti nesou košíky lilií plné, hle bílá najáda k nim ti, sbírajíc fialky bledé i vysoké červené máky, připojí narcis a k němu květ anýzu s opojnou vůní, rozličné vonné trávy ti posplétá s levandulemi a k tomu i hyacint něžný ti přizdobí kosatcem žlutým …

Publius Vergilius Maro / Bukoliky – II. ekloga (Alexis) / 42 – 37 př. n. l.

 

Úryvek z Vergiliovy sbírky idealizující pastýřské poezie evokuje krásy venkovské krajiny italského území antické Římské říše. Z ekologického pohledu vlastně krajiny staletí systematicky vykořisťované ...

 

Scenérie poloostrova Gargano

 
Celý příspěvek

Foresta Umbra - lesní rezervace v NP Gargano

22. 4. 2016

„… onen vysoký les, ticho onoho místa a obdiv ke stínu, ve volné přírodě tak hustému a nepřetržitému, v tobě vyvolávají víru, že je zde přítomen bůh.“ 

Lucius Annaeus Seneca
Listy, IV, 41,3

 

Rezervace Foresta Umbra - NP Gargano - Itálie

 
Celý příspěvek

Silva Regina 2016

6. 4. 2016

Mezinárodní veletrh SILVA REGINA - co dva roky, to šance získat na jediném místě přehled o vývoji oblastí stojících v centru zájmu žáků a pedagogů naší školy. Ani letos jsme si tuto příležitost nenechali ujít. Osádka celkem čtyř zaplněných autobusů, včera zamířila na brněnské výstaviště. Jízda tam a zpět, která by v zemi s rozvinutou silniční infrastrukturou vyšla na čtyři hodinky, zabrala na našich komunikacích dvojnásobnou dobu. Pokud přičteme diskomfort časného vstávání a nástrahy trucujících nápojových automatů na benzínkách, změnila se cesta v malou anabázi, kterou nelze než přijmout jako daň za možnost seznámit se v jediném dni s tím, kam se ubírá současné lesnictví a myslivost. 

 

Silva Regina 2016

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: ČLA Trutnov - Silva Regina 2016

Zoo Budapešť - za zvířaty i architekturou

6. 3. 2016

Další z našich zimních (alespoň podle kalendáře) procházek po evropských zoo jsme věnovali část krátkého pobytu v Budapešti. Přítomnost zdejší zoologické zahrady zaznamenají i ti, kteří se pohybují v Městském parku bez úmyslu ji navštívit. Jejich zrakům pravděpodobně neujde neobvyklá skrumáž siluet Velké skály, orientálně pojaté Hlavní brány a Domu slonů s pozoruhodnou výzdobou ve stylu Art Nouveau. Nejen jmenované architektonické perly ze začátku 20. století spolu s moderními pavilony představují hmatatelné mezníky úctyhodné a ne vždy příznivé historie počínající rokem 1866.

 

Zoo Budapešť - únor 2016 

 
Celý příspěvek

Vicepremiér navštívil ČLA Trutnov

19. 2. 2016

Vicepremiér MVDr. Pavel Bělobrádek PhD. dnes navštívil Českou lesnickou akademii Trutnov. Po prohlídce nově upravených interiérů trutnovské školní budovy besedoval místopředseda Vlády ČR v aule Centra odborného vzdělávání v Horním Starém Městě s pedagogy a žáky.

 

2016_02_19_belobradek--4-.jpg

 
Celý příspěvek

Dopoledne v hradeckém planetáriu

16. 2. 2016

Slavnostního otevření hradeckého planetária jsem se v loni nemohl zúčastnit, takže jsem si ho prohlédl až po roce, společně se svými žáky. Pravidelný výjezd prvního ročníku oboru Lesní mechanizátor do Semenářského závodu LČR v Týništi n. O. jsme letos spojili s návštěvou právě digitálního planetária. Byl jsem nadmíru zaujat a každému vřele doporučuji.

 

Digitální planetárium Hradec Králové  

 
Celý příspěvek