Jdi na obsah Jdi na menu

Aktuality

Příspěvky

Když pro orchideje nevíte kam šlápnout

25. 4. 2016

Co oči nevidí, to srdce nebolí. Ještě před pár lety pro mne pojem Gargano neznamenal vůbec nic. Když jsem však zaregistroval první povedené snímky orchidejí publikované na webech, začal v hlavě hlodat červík zvědavosti. Ta se během času změnila v jednoznačné přání vydat se v pravý čas na hornatý jihovýchod Itálie také. Když se uprostřed zimy objevila nabídka připojit se k fotografům/botanikům se zkušenostmi z návštěv místa v předchozích letech, bylo zase o důvod víc těšit se na jaro.

 

Garganské orchideje

 
Celý příspěvek

Scenérie poloostrova Gargano

23. 4. 2016

… Přece však, půvabný chlapče, jen přijď, hle nymfy ti nesou košíky lilií plné, hle bílá najáda k nim ti, sbírajíc fialky bledé i vysoké červené máky, připojí narcis a k němu květ anýzu s opojnou vůní, rozličné vonné trávy ti posplétá s levandulemi a k tomu i hyacint něžný ti přizdobí kosatcem žlutým …

Publius Vergilius Maro / Bukoliky – II. ekloga (Alexis) / 42 – 37 př. n. l.

 

Úryvek z Vergiliovy sbírky idealizující pastýřské poezie evokuje krásy venkovské krajiny italského území antické Římské říše. Z ekologického pohledu vlastně krajiny staletí systematicky vykořisťované ...

 

Scenérie poloostrova Gargano

 
Celý příspěvek

Foresta Umbra - lesní rezervace v NP Gargano

22. 4. 2016

„… onen vysoký les, ticho onoho místa a obdiv ke stínu, ve volné přírodě tak hustému a nepřetržitému, v tobě vyvolávají víru, že je zde přítomen bůh.“ 

Lucius Annaeus Seneca
Listy, IV, 41,3

 

Rezervace Foresta Umbra - NP Gargano - Itálie

 
Celý příspěvek

Silva Regina 2016

6. 4. 2016

Mezinárodní veletrh SILVA REGINA - co dva roky, to šance získat na jediném místě přehled o vývoji oblastí stojících v centru zájmu žáků a pedagogů naší školy. Ani letos jsme si tuto příležitost nenechali ujít. Osádka celkem čtyř zaplněných autobusů, včera zamířila na brněnské výstaviště. Jízda tam a zpět, která by v zemi s rozvinutou silniční infrastrukturou vyšla na čtyři hodinky, zabrala na našich komunikacích dvojnásobnou dobu. Pokud přičteme diskomfort časného vstávání a nástrahy trucujících nápojových automatů na benzínkách, změnila se cesta v malou anabázi, kterou nelze než přijmout jako daň za možnost seznámit se v jediném dni s tím, kam se ubírá současné lesnictví a myslivost. 

 

Silva Regina 2016

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: ČLA Trutnov - Silva Regina 2016

Zoo Budapešť - za zvířaty i architekturou

6. 3. 2016

Další z našich zimních (alespoň podle kalendáře) procházek po evropských zoo jsme věnovali část krátkého pobytu v Budapešti. Přítomnost zdejší zoologické zahrady zaznamenají i ti, kteří se pohybují v Městském parku bez úmyslu ji navštívit. Jejich zrakům pravděpodobně neujde neobvyklá skrumáž siluet Velké skály, orientálně pojaté Hlavní brány a Domu slonů s pozoruhodnou výzdobou ve stylu Art Nouveau. Nejen jmenované architektonické perly ze začátku 20. století spolu s moderními pavilony představují hmatatelné mezníky úctyhodné a ne vždy příznivé historie počínající rokem 1866.

 

Zoo Budapešť - únor 2016 

 
Celý příspěvek

Vicepremiér navštívil ČLA Trutnov

19. 2. 2016

Vicepremiér MVDr. Pavel Bělobrádek PhD. dnes navštívil Českou lesnickou akademii Trutnov. Po prohlídce nově upravených interiérů trutnovské školní budovy besedoval místopředseda Vlády ČR v aule Centra odborného vzdělávání v Horním Starém Městě s pedagogy a žáky.

 

2016_02_19_belobradek--4-.jpg

 
Celý příspěvek

Dopoledne v hradeckém planetáriu

16. 2. 2016

Slavnostního otevření hradeckého planetária jsem se v loni nemohl zúčastnit, takže jsem si ho prohlédl až po roce, společně se svými žáky. Pravidelný výjezd prvního ročníku oboru Lesní mechanizátor do Semenářského závodu LČR v Týništi n. O. jsme letos spojili s návštěvou právě digitálního planetária. Byl jsem nadmíru zaujat a každému vřele doporučuji.

 

Digitální planetárium Hradec Králové  

 
Celý příspěvek

Znovuzrození Ústavu hluchoněmých

8. 2. 2016

Dnes jsem měl příležitost posoudit, jak proměnilo sto milionů korun, zhruba půl na půl z krajských a evropských zdrojů, neobarokní budovu bývalého Ústavu hluchoněmých na Pospíšilově třídě v Hradci Králové. Dopolední slavnostní otevření kompletně rekonstruované budovy z roku 1902 (nyní nemovité kulturní památky) lze považovat za další zdařilý krok krajské samosprávy v oblasti investic a školství. Hejtman symbolicky předal studentům Obchodní akademie Hradec Králové klíče od jejich nové školy, kam se devatenáct tříd čtyř maturitních oborů sestěhovalo z objektů ve Stěžerách a v hradecké ulici V Lipkách, kde kraj dosud platil nájemné místním samosprávám. Nevynechal jsem možnost prohlédnout si detailně výsledek dvou let stavebních a restaurátorských prací, od suterénu až do podkroví. Nejdříve se mi věnovala pověřená pracovnice školy, posléze jsem se poučil o mnoha architektonických, konstrukčních a historických detailech prostřednictvím Ing. arch. Falty, vedoucího odboru památkové péče hradeckého magistrátu.     

 

Slavnostní otevření rekonstruovaného Ústavu hluchoněmých v Hradci Králové

 
Celý příspěvek

Inkluze - slovo s pověstí cinknuté karty

3. 2. 2016

Inkluzní mašina jede, s paní ministryní Valachovou za volantem a minimem nadšených pasažérů. Nejen naše krajské zastupitelstvo vyjádřilo jednoznačný nesouhlas. Dnes jsme se s paní ministryní setkali u příležitosti její návštěvy Pardubického kraje. Snažila se vysvětlovat ze všech sil, ale z reakcí pléna bylo patrné, že neuspěla. Co mne  z celé debaty asi nejvíce zaujalo, bylo zdůvodnění, že jmenovité složení expertní skupiny, která projekt společného vzdělávání připravovala, záměrně nechtěli zveřejnit, aby tím členové nebyli řekněme "profesně kompromitováni". Vzhledem k tomu, že náklady šli z veřejných zdrojů, jde o těžko obhajitelný akt zastírání a vrchnostenské arogance ...

 

Z návštěvy ministryně školství Valachové v Pardubickém kraji

 

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Deset hodin v Benátkách

31. 1. 2016

Delší dobu jsem pomýšlel na focení benátského karnevalu. Inspirovala mne pestrá rozvernost i tajemství masek v neobyčejných kulisách, navíc v období, které bývá v mém případě většinou fotografickým půstem. Pro krátký výpad na sever Itálie jsem zvolil nabídku slevového portálu. Byl jsem zvědav, co se dá stihnout za deset hodin v uličkách, na náměstích a mostech v tichu vodního města. Busem do Punta Sabbioni a odtud, v duchu novely Thomase Manna, lodí k náměstí sv. Marka.

 

Benátský karneval 2016 

 
Celý příspěvek

Sportu se na průmyslovce daří

25. 1. 2016

Dnes odpoledne jsem jako zástupce školské rady, společně s ředitelem SPŠ Trutnov,  předával ceny nejúspěšnějším účastníkům 13. ročníku fotbalového turnaje O pohár ředitele školy. Je dobře, že se i v typicky českých podmínkách dlouhodobě podfinancovaného školství najde trocha prostředků na uspořádání těchto akcí. Chce to však "maličkost", schopné organizátory, nadšené učitele - sportovce, ochotné udělat cosi navíc. K těm panu řediteli i žákům trutnovské průmky blahopřeji.

 

2016-01-25-131_20160126_1297503256.jpg

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

(Ne)bezpečný internet

12. 1. 2016

Čas od času je užitečné připomenout, že při každodenní práci s počítači a mobilními telefony je třeba poučené ostražitosti. Proto jsem na dnešek pozval do Svobody nad Úpou pány Nymše a Michaličku – správce počítačové sítě trutnovské průmyslovky, aby k tématu bezpečného využívání internetu pohovořili před žáky několika tříd České lesnické akademie. Stále aktuální problematiku (nejen ve dnech hackerských útoků na mail předsedy vlády) během pečlivě připravené přednášky shrnuli a doplnili praktickými příklady. Za užitečné dvě hodiny jim patří díky. Více v přiložené prezentaci ...

 

Internetová bezpečnost 2016

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

PF 2016

22. 12. 2015

Buďte šťastní a užiteční!

Smyslem života není blížit se nezadržitelné smrti v obklopení stále větším blahobytem!

 

A ještě něco ...

 

pf_2016.jpg

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Vánoční zpívání ve Svobodě nad Úpou

21. 12. 2015

V podvečer na den sv. Petra Kanisia zněly svobodským kostelem hlasy dětí z místní mateřské a základní školy. Se svými učitelkami nacvičily pásmo písniček i trochy recitace. Mezi těmi, kterým zaplněný svatostánek s radostí tleskal, byla i naše Anička. 

 

Vánoční zpívání svoboda nad Úpou 2015

 
Celý příspěvek

Vánoce se blíží!

13. 12. 2015

Když se tři generace žen z naší rodiny pustí do práce na vánočním cukroví, je jasné, že jsou svátky velmi blízko. Stejně jasně se rýsuje problém s udržením rozumné tělesné hmotnosti během nadcházejících dnů volna. I letos jsem se kolem pečení trochu motal, nenechal se odradit odháněním a výtkami a přípravu sladkých pochoutek vyfotil ze všech stran. Na pomoc jsem si opět vzal jednoduchý, celoplastový Canon EF 50 mm f 1:1,8 II. 

 

Vánoční cukroví k nakousnutí

 
Celý příspěvek

Anička fotila ve Velké Británii

23. 11. 2015

Ještě dříve než začaly tuzemské školy pod dojmem hrozeb teroristických útoků houfně rušit zahraniční výukové cesty žáků, zúčastnila se Anička výjezdu ZŠ Svoboda nad Úpou na jazykový pobyt do Velké Británie.

 

Fotky ze zájezdu ...

 

Fotografie z jazykového pobytu ve Velké Británii

 
Celý příspěvek

První sníh

21. 11. 2015

Nadcházející zima přinesla první sníh. I když mne tohle roční období z hlediska záliby ve fotografování zatím příliš neinspiruje, v sobotu večer jsem čerstvé, bílé nadílce neodolal a vyrazil ven. Než odstartuje zimní sezóna, bývá nejen z večera v Jánkách celkem mrtvo, takže jsem nemusel čekat, až mi focené scény opustí noční chodci a mohl bez problémů exponovat na dlouhé časy s nízkou hodnotou ISO …

 

První sníh - Janské Lázně - 21. 11. 2015

 
Celý příspěvek

Ocenění spolupráce firem a škol v našem kraji

13. 11. 2015

Myšlenka krajské hospodářské komory, oceňovat příkladnou kooperaci škol a firem, se dnes podruhé naplnila v podobě vyhlášení ocenění Firma škole 2015/Škola firmě 2015. Předávání proběhlo v rámci krajské přehlídky škol a zaměstnavatelů v kongresovém centru Aldis.  

Stejně jako v loni, měl jsem i v letošním roce tu čest být členem hodnotící komise ...

Krátké video ...

 

Firma škole 2015 / Škola firmě 2015

 
Celý příspěvek

Nejlepší školní webovky 2015

11. 11. 2015

Společnost EDUin, o. p. s. rozjela soutěž sCOOL web se záměrem každoročně vyhlašovat školy s nejlepšími webovými stránkami. Jelikož mne oblast webové prezentace dlouhodobě zajímá (např. jsem podstatně přispěl k současné podobě prezentace Města Janské Lázně a pravidelně tak činím na webu ČLA Trutnov), zapojil jsem se v rámci prvního kola hodnocení do letošního výběru těch nejlepších v kategoriích: ZŠ neúplně organizované, ZŠ plně organizované a střední školy.

 

sCOOL web 2015

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Setkávání s budoucími žáky ČLA Trutnov

9. 11. 2015

Řetěz akcí na nichž představujeme našim budoucím žákům a jejich rodičům či prarodičům vzdělávací nabídku naší školy vygraduje v tomto týdnu účastí na dvoudenní Přehlídce středních škol a zaměstnavatelů v královéhradeckém Aldisu, se kterou se bude v sobotu 14. 11. 2015 krýt den otevřených dveří ve všech třech střediscích České lesnické akademie Trutnov - v Trutnově, na školním polesí v Horním Starém Městě a ve Svobodě nad Úpou.

 

ČLA Trutnov na přehlídce škol - Uffo 2015

 

Fotografie z přehlídky v Uffu - 4. - 5. 11. 2015

 
Celý příspěvek

Nad inverzí

30. 10. 2015

S přáteli ze Slezska jsme vyrazili do kopců. Obligátní trasa z Pece, Obřím dolem na Sněžku, pak přes Úpské rašeliniště k Luční boudě (tam dnes měli skutečné "žně"!), nahoru kolem Památníku obětem hor, okolo Výrovky, k Richtrovkám a Zeleným dolem zpět. Po výstupu nad výškovou hladinu 1300 m jsme si užívali sluníčka, teplot nad 10 stupňů a  moře mraků s ostrovy nejvyšších krkonošských vrcholů.

 

Kouzelná inverze

 
Celý příspěvek

Státní svátek na Dobrošově

28. 10. 2015

Déle než čtyřicet let mohou zájemci o vojenskou historii navštěvovat pevnost Dobrošov. V letošní Den vzniku samostatného československého státu jsem se k dosavadním více než dvěma milionům návštěvníků také připojil. Od června 2015, kdy jsme schválili převod opevnění z držení státu, konkrétně ministerstva obrany na kraj, jde o jedinou národní kulturní památku v majetku Královéhradeckého kraje. Hospodářem se tu stalo Regionální muzeu v Náchodě (krajská příspěvková organizace).

Zatímco ministerstvo nemělo pro areál žádné využití, kraj hodlá jeho turistický a vzdělávací potenciál bez zbytečných odkladů rozvíjet ...

 

pevnost-dobrosov--54-.jpg

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Náchod - na Dobrošově 2015 10

Královéhradecký koncert Alexandrovců

18. 10. 2015

Společně se starší dcerou jsme dnes večer s velkou spokojeností shlédli předposlední ze šňůry 12 koncertů pořádaných v ČR v roce 70. výročí konce II. světové války. Pokud bychom se nechali ovlivnit například vyzněním většiny příspěvků prezentovaných na českém internetu, lehce by v nás mohl převládnout pocit, že jsme se účastí na hradecké zastávce evropského turné legendárního ansámblu dopustili vlastizrady. Zkusíte-li zadat do Googlu název sboru a filtrovat odkazy za poslední měsíc, zjistíte, že nikoliv přímá aktivita ruského souboru, ale spíše pilná snaha řady našich žurnalistů přispěla k zbytečné politizaci atmosféry ...

 

Alexandrovci 2015

    

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Chodník? Bude!

5. 10. 2015

V polovině letošního srpna jsem na základě podnětu vedení Města Svoboda nad Úpou inicioval místní šetření v lokalitě Maršov II. Se zástupci městského úřadu, Správy silnic Královéhradeckého kraje a státního podniku Povodí Labe jsme se sešli ve „dvojce“ u mostu 25. 8., abychom diskutovali o pohledech na záměr Města vybudovat od mostu k autobusové zastávce zhruba 200 m úsek chodníku ...

 

Lokalita Maršov II
 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Kurz první pomoci ve Svobodě nad Úpou

29. 9. 2015

Dnes dopoledne navštívila středisko ve Svobodě nad Úpou skupina žáků Střední zdravotnické školy z Trutnova pod vedením učitelky odborných zdravotnických předmětů Mgr. Evy Havelkové. Cílem čtyřhodinového programu bylo shrnutí zásad první pomoci. V první části se jednalo o prezentaci doplněnou praktickými ukázkami např. resuscitace, ošetření krvácení a amputací. V části druhé měli naši žáci, rozdělení do skupin, možnost vyzkoušet si pod vedením zdravotníků základní techniky ošetření sami. Dostalo se i na naše různorodé dotazy z oblasti zdravotní problematiky. Paní Mgr. Havelkové i jejím svěřencům, mimo jiné účastníkům národní soutěže v první pomoci, patří velké díky.

 

Kurz první pomoci na ČLA Trutnov

 
Celý příspěvek

Můj hold Katalánsku

28. 9. 2015

Rozmanitostí Barcelony jsem byl překvapen. Spoustou fotek a trochou postřehů chci vyjádřit svůj obdiv především katalánské architektuře, se kterou jsem se, pokud krátký čas návštěvy dovoloval, snažil seznámit. Něco málo jsem se o ní dověděl, ale hlavně mne prvoplánově zaujala. Věřím, že pár dní v Katalánsku bylo pouze těmi prvními a do země, která by si soudě podle zajímavé historie i úspěšné současnosti zasloužila znovu získat svou samostatnost, se opět vrátím.  

Mnoho informací o Katalánsku najdete na webu Catalunya 2011. Odkazy k fotogaleriím pak dále v článku.

 

La Pedrera - Barcelona

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Na zkušené ve Španělsku

28. 9. 2015

Ve dnech 19. - 26. září 2015 jsem se zúčastnil studijní cesty školských pracovníků z Královéhradeckého kraje do oblasti jihovýchodního Španělska. Jednalo se již o desátou cestu tohoto druhu, organizovanou z podnětu krajských radních pro školství. Setkali jsme se se zajímavým, v mnohém  velmi odlišným školským systémem fungujícím v podmínkách, s kterými nemáme zkušenosti - školy o tisících žáků, množství přistěhovalců, nedocenění významu vzdělání částí společnosti či vysoká míra nezaměstnanosti. Cesta se uskutečnila díky vstřícnosti katalánské školské inspekce, jejíž zástupce byl během části pobytu také naším průvodcem ...

 

Školství v Katalánsku a Valencii

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Svobodští divadelníci zase po roce

18. 9. 2015

Opět po roce se dnes večer zaplnil sál svobodské sokolovny. Tak jako v loňském i předchozím roce předcházela premiéra nového kusu sobotním Rudolfovým slavnostem. Vzniklo něco nového, lidé se sešli a pobavili.  Kdo se nestihl přijít podívat dnes, bude mít další možnost 2. 10. 2015, zase na stejném místě.

 

Krátké video: https://youtu.be/D725sOSQEss 

 

 

Ochotnické divadlo Svoboda nad Úpou 2015

 
Celý příspěvek

Imigrace a Královéhradecký kraj

28. 8. 2015

Uprchlík, imigrant, islám, Afrika, Sýrie, ... několik frekventovaných slov letošního léta. Vyvolávají nejrůznější pocity. S jejich obsahem zatím naštěstí nemáme zdaleka tolik dočinění co takoví Řekové, Italové nebo Francouzi. Ale i pocity nepodložené zkušeností se transformují do postojů a ty jsou v našich končinách, jak dokládají sociologická data, negativní. Objektivních informací není v tomto směru ve sdělovacích prostředcích zrovna nadbytek.

 

Například o počtu azylantů v Královéhradeckém kraji jsem měl jen mlhavé představy ...

 

imigration-crisis.jpg

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Turistou na Madeiře - EU s nádechem exotiky

10. 8. 2015

Na přelomu července a srpna jsme s manželkou pobývali na Madeiře. Už od prvních dnů jsme si opakovaně říkali, že nevelký lusofonní ostrov předstihuje naše očekávání. Okouzlení krajinou scenérií a bující přírodou jsem na základě předem zjišťovaných informací očekával, jiné prožitky naopak překvapily. Rád dodávám, že ve všech případech pouze příjemně. S nepatrnou nadsázkou by se dalo říci, že Madeira, mimo kulturních památek UNESCO, poskytne příznivcům aktivního trávení volného času velice komplexní zážitek. Naopak pro hotelové a plážové povaleče vyznávající bohatou konzumaci je destinací spíše nevhodnou a určitě zbytečně nákladnou.  

Po kritickém utřídění rozbujelé fotodokumentace připojím k některým lokalitám a tématům pobytu pár poznámek ... 

 

 

madeira_2015_07_26--23-_funchal_jardim-botanico-da-madeira.jpg

 
Celý příspěvek