Jdi na obsah Jdi na menu

Aktuality

Příspěvky

První sníh

21. 11. 2015

Nadcházející zima přinesla první sníh. I když mne tohle roční období z hlediska záliby ve fotografování zatím příliš neinspiruje, v sobotu večer jsem čerstvé, bílé nadílce neodolal a vyrazil ven. Než odstartuje zimní sezóna, bývá nejen z večera v Jánkách celkem mrtvo, takže jsem nemusel čekat, až mi focené scény opustí noční chodci a mohl bez problémů exponovat na dlouhé časy s nízkou hodnotou ISO …

 

První sníh - Janské Lázně - 21. 11. 2015

 
Celý příspěvek

Ocenění spolupráce firem a škol v našem kraji

13. 11. 2015

Myšlenka krajské hospodářské komory, oceňovat příkladnou kooperaci škol a firem, se dnes podruhé naplnila v podobě vyhlášení ocenění Firma škole 2015/Škola firmě 2015. Předávání proběhlo v rámci krajské přehlídky škol a zaměstnavatelů v kongresovém centru Aldis.  

Stejně jako v loni, měl jsem i v letošním roce tu čest být členem hodnotící komise ...

Krátké video ...

 

Firma škole 2015 / Škola firmě 2015

 
Celý příspěvek

Nejlepší školní webovky 2015

11. 11. 2015

Společnost EDUin, o. p. s. rozjela soutěž sCOOL web se záměrem každoročně vyhlašovat školy s nejlepšími webovými stránkami. Jelikož mne oblast webové prezentace dlouhodobě zajímá (např. jsem podstatně přispěl k současné podobě prezentace Města Janské Lázně a pravidelně tak činím na webu ČLA Trutnov), zapojil jsem se v rámci prvního kola hodnocení do letošního výběru těch nejlepších v kategoriích: ZŠ neúplně organizované, ZŠ plně organizované a střední školy.

 

sCOOL web 2015

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Setkávání s budoucími žáky ČLA Trutnov

9. 11. 2015

Řetěz akcí na nichž představujeme našim budoucím žákům a jejich rodičům či prarodičům vzdělávací nabídku naší školy vygraduje v tomto týdnu účastí na dvoudenní Přehlídce středních škol a zaměstnavatelů v královéhradeckém Aldisu, se kterou se bude v sobotu 14. 11. 2015 krýt den otevřených dveří ve všech třech střediscích České lesnické akademie Trutnov - v Trutnově, na školním polesí v Horním Starém Městě a ve Svobodě nad Úpou.

 

ČLA Trutnov na přehlídce škol - Uffo 2015

 

Fotografie z přehlídky v Uffu - 4. - 5. 11. 2015

 
Celý příspěvek

Nad inverzí

30. 10. 2015

S přáteli ze Slezska jsme vyrazili do kopců. Obligátní trasa z Pece, Obřím dolem na Sněžku, pak přes Úpské rašeliniště k Luční boudě (tam dnes měli skutečné "žně"!), nahoru kolem Památníku obětem hor, okolo Výrovky, k Richtrovkám a Zeleným dolem zpět. Po výstupu nad výškovou hladinu 1300 m jsme si užívali sluníčka, teplot nad 10 stupňů a  moře mraků s ostrovy nejvyšších krkonošských vrcholů.

 

Kouzelná inverze

 
Celý příspěvek

Státní svátek na Dobrošově

28. 10. 2015

Déle než čtyřicet let mohou zájemci o vojenskou historii navštěvovat pevnost Dobrošov. V letošní Den vzniku samostatného československého státu jsem se k dosavadním více než dvěma milionům návštěvníků také připojil. Od června 2015, kdy jsme schválili převod opevnění z držení státu, konkrétně ministerstva obrany na kraj, jde o jedinou národní kulturní památku v majetku Královéhradeckého kraje. Hospodářem se tu stalo Regionální muzeu v Náchodě (krajská příspěvková organizace).

Zatímco ministerstvo nemělo pro areál žádné využití, kraj hodlá jeho turistický a vzdělávací potenciál bez zbytečných odkladů rozvíjet ...

 

pevnost-dobrosov--54-.jpg

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Náchod - na Dobrošově 2015 10

Královéhradecký koncert Alexandrovců

18. 10. 2015

Společně se starší dcerou jsme dnes večer s velkou spokojeností shlédli předposlední ze šňůry 12 koncertů pořádaných v ČR v roce 70. výročí konce II. světové války. Pokud bychom se nechali ovlivnit například vyzněním většiny příspěvků prezentovaných na českém internetu, lehce by v nás mohl převládnout pocit, že jsme se účastí na hradecké zastávce evropského turné legendárního ansámblu dopustili vlastizrady. Zkusíte-li zadat do Googlu název sboru a filtrovat odkazy za poslední měsíc, zjistíte, že nikoliv přímá aktivita ruského souboru, ale spíše pilná snaha řady našich žurnalistů přispěla k zbytečné politizaci atmosféry ...

 

Alexandrovci 2015

    

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Chodník? Bude!

5. 10. 2015

V polovině letošního srpna jsem na základě podnětu vedení Města Svoboda nad Úpou inicioval místní šetření v lokalitě Maršov II. Se zástupci městského úřadu, Správy silnic Královéhradeckého kraje a státního podniku Povodí Labe jsme se sešli ve „dvojce“ u mostu 25. 8., abychom diskutovali o pohledech na záměr Města vybudovat od mostu k autobusové zastávce zhruba 200 m úsek chodníku ...

 

Lokalita Maršov II
 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Kurz první pomoci ve Svobodě nad Úpou

29. 9. 2015

Dnes dopoledne navštívila středisko ve Svobodě nad Úpou skupina žáků Střední zdravotnické školy z Trutnova pod vedením učitelky odborných zdravotnických předmětů Mgr. Evy Havelkové. Cílem čtyřhodinového programu bylo shrnutí zásad první pomoci. V první části se jednalo o prezentaci doplněnou praktickými ukázkami např. resuscitace, ošetření krvácení a amputací. V části druhé měli naši žáci, rozdělení do skupin, možnost vyzkoušet si pod vedením zdravotníků základní techniky ošetření sami. Dostalo se i na naše různorodé dotazy z oblasti zdravotní problematiky. Paní Mgr. Havelkové i jejím svěřencům, mimo jiné účastníkům národní soutěže v první pomoci, patří velké díky.

 

Kurz první pomoci na ČLA Trutnov

 
Celý příspěvek

Můj hold Katalánsku

28. 9. 2015

Rozmanitostí Barcelony jsem byl překvapen. Spoustou fotek a trochou postřehů chci vyjádřit svůj obdiv především katalánské architektuře, se kterou jsem se, pokud krátký čas návštěvy dovoloval, snažil seznámit. Něco málo jsem se o ní dověděl, ale hlavně mne prvoplánově zaujala. Věřím, že pár dní v Katalánsku bylo pouze těmi prvními a do země, která by si soudě podle zajímavé historie i úspěšné současnosti zasloužila znovu získat svou samostatnost, se opět vrátím.  

Mnoho informací o Katalánsku najdete na webu Catalunya 2011. Odkazy k fotogaleriím pak dále v článku.

 

La Pedrera - Barcelona

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Na zkušené ve Španělsku

28. 9. 2015

Ve dnech 19. - 26. září 2015 jsem se zúčastnil studijní cesty školských pracovníků z Královéhradeckého kraje do oblasti jihovýchodního Španělska. Jednalo se již o desátou cestu tohoto druhu, organizovanou z podnětu krajských radních pro školství. Setkali jsme se se zajímavým, v mnohém  velmi odlišným školským systémem fungujícím v podmínkách, s kterými nemáme zkušenosti - školy o tisících žáků, množství přistěhovalců, nedocenění významu vzdělání částí společnosti či vysoká míra nezaměstnanosti. Cesta se uskutečnila díky vstřícnosti katalánské školské inspekce, jejíž zástupce byl během části pobytu také naším průvodcem ...

 

Školství v Katalánsku a Valencii

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Svobodští divadelníci zase po roce

18. 9. 2015

Opět po roce se dnes večer zaplnil sál svobodské sokolovny. Tak jako v loňském i předchozím roce předcházela premiéra nového kusu sobotním Rudolfovým slavnostem. Vzniklo něco nového, lidé se sešli a pobavili.  Kdo se nestihl přijít podívat dnes, bude mít další možnost 2. 10. 2015, zase na stejném místě.

 

Krátké video: https://youtu.be/D725sOSQEss 

 

 

Ochotnické divadlo Svoboda nad Úpou 2015

 
Celý příspěvek

Imigrace a Královéhradecký kraj

28. 8. 2015

Uprchlík, imigrant, islám, Afrika, Sýrie, ... několik frekventovaných slov letošního léta. Vyvolávají nejrůznější pocity. S jejich obsahem zatím naštěstí nemáme zdaleka tolik dočinění co takoví Řekové, Italové nebo Francouzi. Ale i pocity nepodložené zkušeností se transformují do postojů a ty jsou v našich končinách, jak dokládají sociologická data, negativní. Objektivních informací není v tomto směru ve sdělovacích prostředcích zrovna nadbytek.

 

Například o počtu azylantů v Královéhradeckém kraji jsem měl jen mlhavé představy ...

 

imigration-crisis.jpg

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Turistou na Madeiře - EU s nádechem exotiky

10. 8. 2015

Na přelomu července a srpna jsme s manželkou pobývali na Madeiře. Už od prvních dnů jsme si opakovaně říkali, že nevelký lusofonní ostrov předstihuje naše očekávání. Okouzlení krajinou scenérií a bující přírodou jsem na základě předem zjišťovaných informací očekával, jiné prožitky naopak překvapily. Rád dodávám, že ve všech případech pouze příjemně. S nepatrnou nadsázkou by se dalo říci, že Madeira, mimo kulturních památek UNESCO, poskytne příznivcům aktivního trávení volného času velice komplexní zážitek. Naopak pro hotelové a plážové povaleče vyznávající bohatou konzumaci je destinací spíše nevhodnou a určitě zbytečně nákladnou.  

Po kritickém utřídění rozbujelé fotodokumentace připojím k některým lokalitám a tématům pobytu pár poznámek ... 

 

 

madeira_2015_07_26--23-_funchal_jardim-botanico-da-madeira.jpg

 
Celý příspěvek

IYASA podruhé v Janských Lázních

15. 7. 2015

Ještě před řadou vystoupení v královédvorské zoo na letošním Festivalu Africa Live se členové souboru IYASA představili na pódiu před Kolonádou v Janských Lázních. Po loňském úspěchu ani letos zpěváci a tanečníci ze Zimbabwe nezklamali.

 

IYASA - vystoupení v Janských Lázních

 
Celý příspěvek

Po stopách Mistra Jana Husa do Kostnice

9. 7. 2015

Husovo jméno mne zprostředkovaně provázelo od nejútlejšího věku. Pocházím z Kutnohorska, kraje prosyceného husitskou tradicí. Zřícenina Roháčova Siona na okraji sousední vesnice, bojiště bitvy u Malešova (městečka, kde jsem navštěvoval základní školu) a „stříbrná“ Kutná Hora patří k mému dětství stejně, jako dědovo vyprávění o dobách, kdy osudy Zemí Koruny české hýbaly Evropou ...

Některé postřehy z cesty uskutečněné v době šestistého husovského výročí v komentáři k fotogalerii ...


 

 

Cesta k smíření - u pomníku k poctě odkazu MJH odhaleného 4. 7. 2015 v Kostnici

 
Celý příspěvek

Mainau - odpoledne na Bodamském jezeře

8. 7. 2015

Mainau je skutečnou oázou přírodní krásy a harmonie, oblíbeným cílem turistů. Švédská královská rodina Bernadotte proměnila ostrov na Bodamském jezeře v necelého půl čtverečného kilometru zahrad a parků. Pestré květinové výsadby, desetitisíce růžových keřů, palmy, mohutné sekvojovce, cedry či úžasná alej metasekvojí, motýlí dům, palmový skleník ... Několik hodin strávených na ostrově bych si někdy rád zopakoval. Jen by mohlo být o pár stupňů méně.

 

Fotografie z ostrova Mainau

 
Celý příspěvek

Výročí 70 let lesnického školství v Trutnově

28. 6. 2015

Po dva dny probíhaly v Trutnově a Svobodě n. Ú. oslavy 70. výročí lesnického školství v Trutnově. Bohatý program odstartovalo v nově rekonstruovaném přízemí trutnovské budovy ČLA odhalení sochy sv. Huberta vytvořené hořickou sochařskou školou. Vážení hosté dále v pátek absolvovali exkurzi na školním polesí a večer plný pohody v pohostinném prostředí střediska č. 2 ve Svobodě nad Úpou.

Páteční i sobotní celodenní program - Lesnickou pouť v trutnovské školní budově a přilehlém parku - jsem zachytil necelou stovkou snímků. Z mnoha z nich snad vycítíte asi nejdůležitější poselství podobných akcí -  trvalou sounáležitost absolventů se svou školou a upřímnou radost s přátelského setkávání. 

 

70. výročí lesnického školství v Trutnově

 
Celý příspěvek

ZOO Dvůr Králové n. L. otevře Lví safari

15. 6. 2015

Jedna z výkladních skříní Královéhradeckého kraje - ZOO Dvůr Králové nad Labem - chystá na přelomu června a července otevření letošní nejlákavější novinky - Lvího safari. S kolegy z krajského zastupitelstva jsem měl příležitost seznámit se jak s tímto projektem, tak se záměry vedení ZOO spojenými s významným výročím, které toto zařízení oslaví v příštím roce. Pan ředitel Rabas byl výborným průvodcem ...

 

lvi.jpg

 

 

 

 

 
Celý příspěvek

V Mladé Boleslavi o technickém školství

9. 6. 2015

Počátkem června jsem se v prostorách Muzea ŠKODA AUTO a. s. zúčastnil diskuzního setkání zaměstnavatelů z oblasti průmyslu se zástupci škol, MŠMT, ministerstva financí, Úřadu práce ČR, ... .

 

Podpora technického školství
 

 
Celý příspěvek

Rozdali jsme maturitní vysvědčení

5. 6. 2015

Tak jsme úspěšným absolventům našich tří studijních oborů předali maturitní vysvědčení. Ujali se toho už po šestnácté Ti, kteří je sami obdrželi před padesáti! lety. Tato unikátní tradice má svůj počátek v původně zcela spontánní akci emeritního ředitele naší školy RNDr. Josefa Štycha. Také on byl dnes dopoledne jedním z čtveřice přítomných absolventů z roku 1965.

 

Vyřazení maturantů 2015
 

 
Celý příspěvek

Festival národů v Hradci Králové

8. 5. 2015

Komise Rady Královéhradeckého kraje pro lidská práva, jejímž předsedou mám čest být, pořádala 8. 5. 2015 Festival národů s tanečními a hudebními výstupy a možností ochutnat speciality národních kuchyní z Evropy, Asie a Jižní Ameriky. Duší celé akce je paní Ivana Tomková mající na starosti zahraniční vztahy v rámci kanceláře hejtmana KHK.

 

Festival národů Hradec Králové 2015

 
Celý příspěvek

Den kraje 2015

8. 5. 2015

U příležitosti 70. výročí jedné z největších událostí moderní historie probíhal na hradeckém Pivovarském náměstí a v budově KÚ celodenní program Dne kraje.

 

Den kraje 2015

 

 
Celý příspěvek

O hydraulice profesionálně a poutavě

23. 4. 2015

Setkání s opravdovým profesionálem v jakékoliv oblasti je pro vnímavého člověka obohacující. Pokud nejen že brilantně ovládá svůj obor, ale je ochoten se o své poznatky podělit přístupnou formou, navíc nezištně, máme šanci získat neocenitelné zkušenosti. Tak tomu bylo při dnešní několikahodinové přednášce na téma Hydraulika v lesnické technice, jejímž hlavním aktérem byl lektor české pobočky společnosti Bosch Rexroth Ing. Erik Stonawski, Ph.D. 

 

Přednáška na téma Hydraulika v lesnické technice

 
Celý příspěvek

Camouflage - Roxy - Praha

19. 4. 2015

Synthpop je zásadní složkou mého hudebního vkusu a němečtí Camouflage jeho legendárními představiteli. Logicky jsem tedy vyrazil na pražské zastavení jejich GREYSCALE TOUR 2015. Chybu jsem neudělal ...

 

Camouflage - Roxy -Praha

 
Celý příspěvek

Zachraňte tisíce životů

12. 4. 2015

Možná, že jste si v uplynulých dnech při své vycházce do přírody všimli aktivity skokanů hnědých. Aby se pustili do rozmnožování, stačí jim teď z jara jakákoliv louže. Těch je u nás na horách vlivem tajícího sněhu či v nižších polohách po nedávných deštích celkem dost. Dospělé žáby po spáření a nakladení shluků vajíček během pár dnů zmizí. Do pozdního podzimu budou pobývat na souši. Jejich potomstvo však pro zdárný vývoj (metamorfózu) vyžaduje 3 - 4 měsíce pobytu ve vodním prostředí. To jim rychle vysychající kaluž někde u cesty sotva zajistí. Pomoci ohroženým obojživelníkům můžete tím, že jejich vajíčka přemístíte do nějaké perspektivnější lokality - běžně nevysychající stojaté vody. Zkuste vzít třeba cedník, nabrat je do kbelíku a dát jim šanci ...

 

Skokan hnědý

 
Celý příspěvek

Jarní úklid na Rozkoši

11. 4. 2015

Povodí Labe a. s. již třetím rokem koordinuje úklid okolí vodní nádrže Rozkoš od odpadu. Vedle podniku povodí se na úklidu podílí obce z blízkého okolí, Český rybářský svaz, Autokemping Rozkoš a také Východočeská pobočka České společnosti ornitologické jejímž jsem členem. Sobotní úklid východních břehů nádrže jsme s kolegy prokládali pozorováním ptačích druhů jak na hladině, tak v okolním terénu. 

 

Jarní úklid na Rozkoši 2015

 
Celý příspěvek

Apríííl 2015

1. 4. 2015

april.jpg

 

Svoboda nad Úpou, 1. 4. 2015

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Podpořili jsme školu pro sluchově postižené

30. 3. 2015

Po druhé v poslední době jsme se dnes na zasedání Zastupitelstva Královéhradeckého kraje věnovali problematice vzniku vyšší odborné školy (VOŠ) se vzdělávacím programem Tlumočník českého znakového jazyka. Ta by po završení akreditace oboru měla vzniknout v rámci unikátní, krajem zřizované školy pro sluchově postižené Štefánikova 549, Hradec Králové.


Podrobně o průběhu jednání zastupitelstva na stranách 13 - 15 zápisu z 20. zasedání.

 

 

 

deaf.jpg

 

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Revitalizovaný areál v Kuksu otevřen

23. 3. 2015

Dnes přestřižení pásky, nezbytné projevy, ... a od následujícího víkendu otevření obnoveného barokního areálu v Kuksu pro veřejnost.  Udělejte si čas a přijďte se podívat jak vypadá dobře investovaná půlmiliarda. Po absolvování důkladné prohlídky rekonstruovaných prostor mohu jen doporučit.

 

Video z akce ...

 

Hospitál Kuks

 
Celý příspěvek