Jdi na obsah Jdi na menu

Aktuality

Příspěvky

Pátek čtrnáctého

14. 11. 2014

Aniž by to tušili, zvolili žáci čtvrtého ročníku oboru Mechanizace a služby pro konání svého stužkovacího večírku docela symbolické datum. Právě v pátek 14. listopadu 2014 zpřístupnil CERMAT prostředí pro MZ v termínu jaro 2015. Malá slavnost, při níž jsme se s našimi čtvrťáky sešli ve vinárně Hotelu Krakonoš, odstartovala nezadržitelně se blížící maturitní mašinerii. Přejme si, aby si větu, kterou tak často slýchali od svého třídního učitele, až si ji nakonec zvolili jako moto na své stužky, vzali opravdu k srdci.

Tak tedy „Hoši, učte se!“

 

Stužkovací večírek

 
Celý příspěvek

Magda - imatrikulace na lékařské fakultě

25. 10. 2014

Tak výjimečných okamžiků, jako bylo dnešní Magdino složení akademického slibu, je v životě rodičů jen pár. S pocitem dojetí a zadostiučinění jsme s dalšími blízkými v zaplněném hradeckém Aldisu přihlíželi slavnosti, během které se naše dcera stala součástí akademické obce nejprestižnější české vysoké školy. Od prvních dnů prvního semestru se ukazuje, že studium všeobecného lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové nebude nijak snadnou záležitostí.

 

lekarska-fakulta-univerzity-karlovy-v-hradci-kralove---imatrikulace-2014--19-.jpg

 
Celý příspěvek

Rekonstrukce dalšího úseku silnice III/2961

24. 10. 2014

Silnice III/2961

Silnice III/2961, oprávněný zdroj nespokojenosti občanů i návštěvníků Janských Lázní patří až do kategorie C, takže její právě probíhající rekonstrukce, naplánovaná do 4 etap, je svého druhu nesamozřejmým faktem. Jistě, že svou roli hraje lokalita lázeňského místa, jak dokládá text důvodové zprávy, na základě které jsme na zasedání Zastupitelstva Královéhradeckého kraje dne 23. 6. 2014 přidělili na opravu úseku č. 2 zmíněné komunikace z ušetřených finančních částek u již dokončených stavebních akcí částku 8 480 000 Kč.
 

Pár fotek ze staveniště mezi 4. 10. a 7. 12. 2014.

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

OP VK = spousta peněz do vzdělávání

23. 10. 2014

OP VK

V Hradci Králové dnes proběhla závěrečná konference operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) - v jeho rámci byly jednotlivé aktivity úřadů, škol, organizací působících v oblasti volného času dětí a mládeže a mnoha dalších institucí v ČR v letech 2007-13 podpořeny celkovou částkou 1 954,6 mil. €

Se svými kolegy z České lesnické akademie Trutnov jsem se tvorbou digitálních učebních materiálů do programu rovněž zapojil a společně jsme získali pro naší školu významné finanční prostředky ...
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Zase budeme volit!?

5. 10. 2014

Volby 2014

„Síla demokracie nespočívá v tom, že by vybírala ty nejlepší k vládě, nýbrž že každou vládu lze běžnými prostředky (volbami) odvolat“.

Karl Raimund Popper (1902-1994) – dílo Otevřená společnost a její nepřátelé. 

Filosof, původem Rakušan (tatínek z Roudnice nad Labem, dědeček z Kolína), který provedl detailní rozbor totalitních praktik fašizmu a komunizmu a byl zastáncem otevřené, demokratické společnosti. 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

S nakousnutým jablkem do lesa

2. 10. 2014

MapLes for iPad

Několik učitelů České lesnické akademie a THP pracovníků našeho školního polesí je pro své pracovní úkoly vybaveno tablety iPad. Minulý čtvrtek provedl jednatel firmy Lesprojekt Hradec Králové, s.r.o. proškolení k novým funkcím zajímavého softwaru MapLes, který je součástí bohaté nabídky aplikací dostupných na App Storu. Jedná se o výbornou pomůcku pro majitele či správce lesa. Na zařízení iPad připojeném k internetu určí s přesností cca 2m polohu uživatele a potom umožňuje pracovat přímo v terénu s lesnickými mapami propojenými s údaji z hospodářské knihy (stav porostu, těžba, zalesňování, …). 

 

 
Celý příspěvek

Studijní cesta do Vojvodiny - část 3

30. 9. 2014

v3.jpgNa konci září jsem se zúčastnil studijní cesty do srbské Autonomní oblasti Vojvodina. Jednalo se o devátý ročník vzdělávací akce organizované pro zástupce škol zřizovaných Královéhradeckým krajem s cílem poznávat systém školství v různých evropských regionech. Součástí cesty bylo rovněž setkání s českou komunitou v oblasti srbského Banátu, která je krajskou samosprávou KHK již déle než desetiletí podporována.

Jako milovník přírody a vůbec zvídavý element zakončuji cestovní zprávu poznámkami, jejichž nadpis by mohl znít, poměry přírodní, hospodářské a společenské.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Srbsko mix 2014 09

Studijní cesta do Vojvodiny - část 2

29. 9. 2014

v2.jpgNa konci září jsem se zúčastnil studijní cesty do srbské Autonomní oblasti Vojvodina. Jednalo se o devátý ročník vzdělávací akce organizované pro zástupce škol zřizovaných Královéhradeckým krajem s cílem poznávat systém školství v různých evropských regionech. Součástí cesty bylo rovněž setkání s českou komunitou v oblasti srbského Banátu, která je krajskou samosprávou KHK již déle než desetiletí podporována.

Cestovní zpráva pokračuje poznatky a informacemi na téma česká menšina.

 
Celý příspěvek

Studijní cesta do Vojvodiny - část 1

28. 9. 2014

v1.jpgNa konci září jsem se zúčastnil studijní cesty do srbské Autonomní oblasti Vojvodina. Jednalo se o devátý ročník vzdělávací akce organizované pro zástupce škol zřizovaných Královéhradeckým krajem s cílem poznávat systém školství v různých evropských regionech. Součástí cesty bylo rovněž setkání s českou komunitou v oblasti srbského Banátu, která je krajskou samosprávou KHK již déle než desetiletí podporována.

Podrobnou cestovní zprávu začínám dílem týkajícím se naší stěžejní oblasti zájmu - školství.

 
Celý příspěvek

Ochotnické divadlo ve Svobodě nad Úpou

21. 9. 2014

Divadelní ochotníci ze Svobody nad Úpou

Kořeny ochotnického divadla sice sahají ve Svobodě nad Úpou do roku 1870, ale z bohaté tradice nezbylo mnoho. Místní novodobí ochotníci s několika janskolázeňskými sehráli v předvečer již 11. ročníku Rudolfových slavností své druhé představení s názvem Běsděs. Byl jsem se také podívat, nad čím že to trávila i má manželka a mladší dcera řadu dlouhých odpolední a večerů ...

 
Celý příspěvek

Den železnice s premiérem Sobotkou

14. 9. 2014

Den železnic 2014 - TrutnovNa trutnovském a vrchlabském nádraží a tratích do Vrchlabí a Svobody nad Úpou proběhla "krkonošská" část letošních oslav Dne železnic. Akce se termínově prolnula s Dny evropského dědictví a také obrátky nabírající kampaní před komunálními a senátními volbami.
Zúčastnil se i předseda vlády Bohuslav Sobotka, který společně s nejvyššími představiteli Královéhradeckého kraje podpořil obhajobu kandidatury současného senátora MUDr. Pavla Trpáka.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Trutnov - Den železnice 2014 09

Degustace izraelských vín

29. 8. 2014

Degustace izraelských vínOchutnávka izraelských vín s PhDr. Robinem Böhnischem, to je vždy příjemná kombinace vybraných chuťových požitků a spousty informací zdaleka nejen o izraelském vinařství. Dnes jsme se nad 12 vzorky sešli s kolegy v aule České lesnické akademie v Trutnově.

 

 
Celý příspěvek

Ministr zemědělství na lesárně

26. 8. 2014

Ministr zemědělství Marian Jurečka na České lesnické akademii TrutnovZa účasti ministra zemědělství Ing. Mariana Jurečky, hejtmanů Královéhradeckého a Karlovarského kraje a Ing. Daniela Szóráda, PhD. - generálního ředitele LČR s. p. dnes proběhlo v prostorách Centra odborného vzdělávání v lesnictví v trutnovském Horním Starém Městě jednání o potřebách a možnostech rezortní podpory českého lesnického školství. Dalšími aktéry reprezentativního setkání byli mimo jiné náměstek ministra zemědělství pro úsek lesního hospodářství, náměstci hejtmana Královéhradeckého a Jihomoravského kraje, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Ústeckého kraje a ředitelé lesnických škol ze Šluknova, Žlutic, Křivoklátu a Bzence.

 
Celý příspěvek

Broumovsko má své kouzlo

21. 8. 2014

Z našeho balkónu vidíme za dobré dohlednosti na horizont vzdálený něco přes 40 km. V mlžném oparu na východě se oči zastaví na charakteristické siluetě stolové hory Hejšoviny, která, ač za hranicemi Broumovska, je pro nás optickým pojítkem s touto kotlinou obklopenou horskými hřbety, místem s krásnou přírodou, bohatou historií, spoustou památek, ale také dosti odlehlým územím s nelehkým živobytím. V zimě to za prací třeba do Trutnova trvá autem i přes dvě hodiny ...

Silueta Hejšoviny z našeho balkónu - 24. 2. 2011

 

 
Celý příspěvek

Z broumovského pivovaru

18. 8. 2014

Broumovský pivovarPohlídali jsme si s manželkou termín komentované prohlídky broumovského pivovaru s následnou ochutnávkou. Erudovaný průvodce nás zasvětil do historie i současnosti provozu, výrobní technologie, upozornil na zajímavosti v muzeu a nakonec nám nabídl pět druhů piv z bohatého sortimentu firmy. Dvanáctka Opat nás opravdu zaujala a tak jsme si na ní později zašli do broumovského baru "U Votroka" - ten nám doporučili ve vzorkové prodejně v areálu pivovaru a podle naší zkušenosti dobře věděli co činí.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Broumov - pivovar 2014 08

Týden v Máchově kraji

9. 8. 2014

Z Máchova krajeRodinná dovolená ve stopách velkého českého romantika - dobrý nápad, který mohu doporučit. Odolat za krásného počasí příjemnému lenošení na plážích Máchova jezera nebylo jen tak. Malý a Velký Bezděz, tajemnem opředený hrad Houska, překvapivě malebné soubory lidové architektury ve vesnicích Žďár a Kruh, Máchův památník v Doksech či prastaré bukové lesy na sopečných vrcholcích čnících z písčitých plošin, to jsou však působivá místa, kvůli jejichž poznání stálo za to hodit batoh na záda a trochu se zapotit ...

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: ČR - Máchův kraj 2014 08

Gladius, gladiolus, mečík

27. 7. 2014

Na zahrádce mi vykvetl první letošní mečík - Zlatíčko. Abych zachytil květy v posledních paprscích (Slunce dnes zapadalo deset minut před devátou), musel jsem fotografovat už o více než hodinu dříve, než poslední z nich zastínila Světlá hora.    

Líbí se mi, co o těchto krásných rostlinách tvrdí šlechtitel této odrůdy pan Lubomír Rýpar:

"Mečíky jsou jako vznešené katedrály stvořené přírodou k oslavě věčnosti a krásy, k oslavě krásy, která je věčná; jsou jako egyptské pyramidy, velkolepé a přitom tajemné."

 

Mečík "Zlatíčko"

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Recuva funguje dobře

10. 7. 2014

RecuvaTěžko říci, co se mi v hlavě zrovna zamotalo, ale (zdůrazňuji – nikým, ničím nerušen) provedl jsem poprvé něco, na co bych do té doby snad ani nepomyslel – ještě v přístroji jsem si zformátoval kartu s nezpracovanými fotografiemi. Co s tím …

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Na tři dny v Ústeckém kraji

5. 7. 2014

Národní park České ŠvýcarskoZaměstnanecké exkurze organizované kolegou Pavlem zavedly účastníky v předchozích dvou letech na jižní Moravu, tentokrát jsme se první prázdninový týden rozjeli opačným směrem. Přesto, že Ústecký kraj nepatří v obecném povědomí k atraktivním destinacím, přesvědčili jsme se, že má co nabídnout ...

 
Celý příspěvek

Odešel král lesních romantiků

30. 6. 2014

Ve věku nedožitých 77 let zesnul po dlouhé nemoci Ing. Roland Wiesner. Srdce váženého kolegy a mého třídního učitele navždy utichlo v ranních hodinách dne 29. 6. 2014. V jeho osobě budeme postrádat lesnického odborníka, zkušeného pedagoga i milého společníka, který téměř polovinu svého naplněného života věnoval naší škole.

Rolande, čest Tvé památce!

 

Ing. Roland Wiesner

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Krajská podpora ochraně přírody

23. 6. 2014

Ochrana přírody v Královéhradeckém krajiNa dnešním 15. zasedání Zastupitelstva Královéhradeckého kraje jsme mimo jiné v rámci krajských dotací v oblasti životního prostředí a zemědělství pro rok 2014 podpořili 68 projektů a to celkovou částkou 5 285 000 Kč. Z podpořených akcí mne zvláště potěšily tyto ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Za technicko-historickými památkami Trutnovska

20. 6. 2014

Hornický skanzen ŽacléřDnes jsem se s našimi žáky vydal po stopách historie za technickými památkami na Trutnovsku - první zastávkou byla pevnost Stachelberg a potom jsme zajeli do hornického skanzenu v Žacléři ...

 
Celý příspěvek

Magda odmaturovala ...

10. 6. 2014

Gymnazium Trutnov - maturity 2014Letošní maturity (ty jarní, kterým je věnována podstatně větší pozornost než podzimnímu termínu), s nimiž jsem jako zadavatel, místopředseda maturitní komise a rodič měl co do činění, pro mne skončily až v závěru uplynulého týdne, kdy dcera (a dalších přesně 101 jejích vrstevníků – absolventů čtyřletého a osmiletého studia trutnovského gymnázia) přebrala ve Společenském centru Uffo vysvědčení o maturitní zkoušce.

 
Celý příspěvek

Bylo to poetické odpoledne ...

7. 6. 2014

Zahájení lázeňské sezóny - Janské Lázně 2014Soudě podle průběhu dnešního (slunečného, bezstarostného, pohodového, ...) dopoledne, odpoledne, večera, noci ... jsou naše lázně opravdu, ale opravdu za vodou (mají stejný názor i na oddělení fakturace ČEZu a ostatních dodavatelů) :-) ...

 
Celý příspěvek

Dětský den 2014

24. 5. 2014

Anička na dětském dni 2014Za neustálého ohrožení bouřkou pořádala dnes města Janské Lázně a Svoboda nad Úpou společné oslavy dětského dne. Děti i dospělí, místní i návštěvníci se odpoledne sešli v areálu Farmaparku Muchomůrka na dohled Černé hory (a také symbolicky poblíž hranic obou sousedících katastrů). Anička se podílela na krátkém divadelním vystoupení u příležitosti slavnostního otevření projektu Krakonošova Muchomůrka ...

 
Celý příspěvek

Oslavy 70. výročí SDH v Chroustkově

22. 5. 2014

Oslavy 70. výročí založení SDH v ChroustkověMůj děd Václav Franc (1911-1982) byl jedním ze sedmnácti mužů, kteří 20. května 1944 založili v mé rodné obci na Kutnohorsku sbor dobrovolných hasičů. Oslava 70. výročí této události byla uplynulou sobotu příležitostí pro setkání občanů v rekonstruované hasičské zbrojnici ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Z maminčiny zahrádky

20. 4. 2014

Z maminčiny zahrádkyNa volné velikonoční dny jsem společně s mladší dcerou zamířil do svého rodiště. Příjemné teplé počasí přálo práci i relaxaci. Příjemné chvíle odpočinku jsem věnoval i fotografování rozkvetlé maminčiny zahrádky ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Z maminčiny zahrádky 2014 04

Jak si stojí krajské školství?

4. 4. 2014

Královéhradecký krajJednání krajských zastupitelů se téměř symbolicky konalo v prostorách střední školy zřizované krajem - několik jednacích bodů pondělního 13. zasedání Zastupitelstva KHK se dotýkalo situace v krajském školství - tedy oblasti, která nejen že různou měrou ovlivňuje život téměř všech věkových skupin občanů, ale představuje také třetí největší výdajovou položku (9,9 %) krajského rozpočtu.

Dost důvodů dovědět se víc přímo od zdroje ...

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Izrael 2014 - první cesta do Svaté země

30. 3. 2014

Vrátil jsem se z týdenní cesty do Izraele - země vyhledávané hlavně s cílem poznat biblická místa. Naše jedenáctičlenná skupina se v duchu svého zájmu o ornitologii zaměřila především na pestrou nabídku přírodních krás. Ani dotekům historie či žhavé současnosti však vnímavý návštěvník v této fascinující zemi uniknout nemůže. V návaznosti na zpracování cca 2000 fotografií se postupně pokusím shrnout své postřehy...

Reportáž ČT o naší cestě do Izraele - od času 12:48


 

Izrael-Jeruzalém-Zeď nářků

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Nový výukový simulátor na obzoru

10. 3. 2014

Simulátor harvestoru od firmy ORYXPokud zadáte ve vyhledávači Google heslo simulátor harvestoru, ne náhodou vás nejvýše umístěné odkazy nasměrují na Českou lesnickou akademii Trutnov. V roce 2000 byl na naší škole (konkrétně ve Svobodě nad Úpou) ve spolupráci s firmou Valtek a. s. (dnes Komatsu Forest GmbH) a se zásadní podporou LČR s. p. uveden do provozu simulátor harvestorových technologií VALMET - ORYX. Tehdy šlo o první instalaci svého druhu v zemích střední Evropy ...
 

 
Celý příspěvek