Jdi na obsah Jdi na menu

Aktuality

Příspěvky

Rozpočet kraje na spadnutí - snad ne pod stůl

3. 12. 2013

Rozpočet Královéhradeckého kraje 2014Finanční výbor Zastupitelstva Královéhradeckého kraje oslabený o kolegy Bělobrádka a Birkeho (nedávno zvolené poslance PČR, kteří na své členství rezignovali) na dnešním zasedání projednal a doporučil Zastupitelstvu Královéhradeckého kraje finální podobu krajského rozpočtu na rok 2014. Střízlivě sestavený návrh vychází významně vstříc i opozičním požadavkům, proto lze snad očekávat ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Podpora regionálních soutěží v roce 2014

27. 11. 2013

Mimo akcí vyhlašovaných MŠMT se mohou žáci různých typů škol v našem kraji každoročně zúčastňovat mnoha soutěží regionálních. Organizace těchto soutěží se řídí metodickým pokynem schváleným usnesením Rady Královéhradeckého kraje.

V pondělí 25. 11. poprvé zasedala hodnotící komise, která pro rok 2014 v prvém kole finančně podpořila 31 soutěží a přehlídek. Mezi jednotlivé organizátory bude v příštím roce rozděleno celkem 400. 000 Kč.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Doporučuji za uplynulý půlrok

24. 11. 2013

Doporučuji Vaší pozornostiProč číst Marxe i když to zrovna není Karel, co si myslí Havel o povodních, o vzdělaných úřednících, cucání miliard z prstu, puči v socdem, chemii i korupci ... v příspěvku Doporučuji Vaší pozornosti jsem přidal příspěvky, které mne během posledního půl roku zaujaly.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Oranžový samet???

10. 11. 2013

ÚVV ČSSD - Praha - 10. 11. 2013Někteří sociální demokraté si dnes přivstali. V pražském hotelu Olšanka se konalo ostře sledované zasedání ústředního výkonného výboru, od nějž se očekával jasný postoj, který by ČSSD, pochroumanou neúspěšným vnitrostranickým pučem, nasměroval uklidněním rozjitřených nálad konečně k vyjednávání o budoucí vládní sestavě. Fotoreportáž se pokouší zachytit průběh shromáždění svolaného FB iniciativou Chci Bohuslava Sobotku, ne Michala Haška.

 
Celý příspěvek

Podporuji iniciátora "kroužkovací revoluce"

26. 10. 2013

Volte autora kroužkovací revoluceV blížících se volbách do poslanecké sněmovny jednoznačně podporuji PhDr. Robina Böhnische - kandidáta ČSSD za Trutnovsko, autora "kroužkovací revoluce", která umožnila voličům již v roce 2010 výrazně ovlivnit konečné obsazení dolní parlamentní komory. Metodu udělování preferenčních hlasů ("kroužkování") jsem používal vždy, nikoliv jako výraz vzpoury proti vůli stranických sekretariátů sestavujících pořadí na kandidátních listinách, ale jako užitečný nástroj k upřednostnění těch nejdůvěryhodnějších.   

Více v článku z Reflexu ze dne 6. 6. 2010

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Třikrát pro informovanost občanů

18. 10. 2013

Nebuďte jako ovce!Informací nebylo k dispozici nikdy více než dnes. Jak však vyhledat ty skutečně relevantní a neztrácet spoustu času nad bezobsažným či zavádějícím informačním balastem? Na dobrý příklad pomocné ruky podané občanům jsem narazil na stránkách Veřejného ochránce práv, chcete-li ombudsmana. Tak tedy čtěme, ať nejsme jako ty pověstné ovce ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Aktuálně k dění ve SLL Janské Lázně

9. 10. 2013

2008_04_26.jpgDnes jsem se zúčastnil pracovního semináře „Situace v lázeňství a restrukturalizace Státních léčebných lázní Janské Lázně, státní podnik“. O kritické situaci v českém lázeňství obecně nejprve informoval přítomné zástupce místních samospráv krkonošských obcí ... 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Janské Lázně (Johannisbad)

Školství je už zase prioritou ...

5. 10. 2013

vote2.jpgVe velmi spěšně a také úsporně vedené kampani před blížícími se předčasnými volbami věcná témata zatím spíše zanikají. Atakována nejen již tradiční obecnou nechutí většiny občanů o veřejných věcech do hloubky kriticky přemýšlet, ale letos zvláště intenzivně také nástupem nových volebních stran.

Volebních stran podle oficiální terminologie – de facto však nevyzpytatelných novotvarů naší churavějící politické scény ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Obor Lesnictví mezi jedinečnými

26. 9. 2013

Dohoda AKČR a MŠMTMinisterstvo školství, mládeže a tělovýchovy v dohodě s Asociací krajů ČR a v souladu s Dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ČR 2011-2015 vydalo v minulých dnech seznam oborů vzdělání, k jejichž zápisu do oborového seznamu v jiné škole je nutná dohoda v rámci Asociace krajů ČR a MŠMT.

Mezi 39 jedinečných maturitních oborů z uvedeného seznamu se dostal i náš trutnovský obor 41-46-M/01 Lesnictví.

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: ČLA Trutnov

DOTEK - slavnostní otevření

22. 9. 2013

DOTEK Horní MaršovV sousedství mohutné lípy a nejstaršího kostela východních Krkonoš, hornomaršovského svatostánku Nanebevzetí Panny Marie, připomínaného již roku 1568, stojí budova fary. Péčí lidí kolem Střediska ekologické výchovy SEVER se nákladnou a citlivou rekonstrukcí proměnila v Dům Obnovy Tradic, Ekologie a Kultury – DOTEK. Fotografie ze slavnostního otevření objektu.

 
Celý příspěvek

Postřehy z 8. zastupitelstva KHK

9. 9. 2013

Královéhradecký krajJen začala letošní (naštěstí krátká) předvolební kampaň, již krajská opozice předvedla, že sotva rok stará slova jejích představitelů o konstruktivní opoziční práci byla při nejlepším zbožným přáním. To co se dnes v pozdním odpoledni dělo v sále zastupitelstva v Hradci Králové bohužel jindy bdělí pracovníci médií nezaznamenali - proto se k občanům kraje dostanou tyto informace přinejlepším zprostředkovaně. Zde je můj pohled ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Sobotní diplomatická návštěva

7. 9. 2013

Z návštěvy velvyslance Arménské republikySlavnostní fanfáry přivítaly v sobotu odpoledne na půdě naší školy výjimečnou návštěvu. Seznámení s Českou lesnickou akademií zahrnul do svého celodenního programu v Královéhradeckém kraji velvyslanec Arménské republiky v ČR, Jeho Excelence Tigran S. Seiranian.

Článek v Krkonošském deníku.
Článek v Trutnovinkách.
Článek v krajanském arménském magazínu Dny (Orer).

 
Celý příspěvek

Místo bačkor běžecké boty

31. 8. 2013

13. Mistrovství světa veteránů v běhu do vrchuTento víkend se do Janských Lázní sjeli milovníci sportovní disciplíny, jejíž vítězové se nestávají mediálními idoly. O to větší obdiv si jejich výkony zaslouží. Zvláště pokud vezmeme v úvahu cestu nejen z evropských zemí, ale i USA, Kolumbie nebo Nového Zélandu a to, že věk některých závodníků začíná šestkou či sedmičkou. Společně s domácím mistrovstvím se na trati 8600 m s převýšením 650m běželo 13. Mistrovství světa veteránů v běhu do vrchu. Před pořadateli i závodníky klobouk dolů!

 
Celý příspěvek

Cesta Pobaltím X - Karaimové, mizející etnikum

24. 8. 2013

Vodní hrad Trakai a KaraimovéVodní hrad Trakai na jezeře Skaistis je fotogenickou dominantou stejnojmenného městečka ležícího ve zvlněné, zalesněné krajině s mnoha jezery na jihovýchodě Litvy. Založený litevským velkoknížetem Gediminasem roku 1321 sloužil jako rezidence vládců poslední pohanské země Evropy.

 
Celý příspěvek

Cesta Pobaltím IX - Backsteingotik po lotyšsku

23. 8. 2013

Hrad Turaida a okolíHrad Turaida (region Vidzeme) založený v roce 1214 rižským arcibiskupem Albertem na místě původní dřevěné pevnosti, je jedním z návštěvnicky nejvděčnějších míst v lotyšském národním parku Gauija.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Lotyšsko - hrad Turaida 2013 08

Cesta Pobaltím VIII - Riga

22. 8. 2013

Fotografie z RigyRiga - největší z pobaltských měst leží asi 10 km před ústím řeky Daugavy (Západní Dviny) do Baltského moře. Centrum původně hanzovního města sice není architektonicky tak kompaktní jako v Tallinnu, zato zde najdeme secesní čtvrť, kterou se Lotyši snaží velmi propagovat, o čemž svědčí pečlivě restaurované fasády domů v ulici Alberta iela a Elizabetes iela postavené architektem Michailem Osipovičem Eizensteinem, ale třeba také putovní výstava o rižské secesi (do konce června byla k vidění i v Muzeu východních Čech v Hradci Králové) . Riga bude v příštím roce jedním ze dvou evropských hlavních měst kultury.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Lotyšsko - Riga 2013 08

Cesta Pobaltím VII - Petrodvorec

21. 8. 2013

Fotografie z PetrodvorceNa břehu Baltského moře asi 30 km na západ od Petrohradu leží Petrodvorec. Zhmotněný sen cara Petra I., který si po bitvě u Poltavy (1709 - znamenala skutečný vstup Ruska mezi evropské velmoci) "udělal radost" a nechal vytvořit areál na jehož budování se vlastními nápady aktivně podílel a kde rád pobýval.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Rusko - Petrodvorec 2013 08

Cesta Pobaltím VI - Carskoje Selo

19. 8. 2013

Fotografie z Carského SelaPoblíž Petrohradu se nachází několik věhlasných carských sídel. Jedno z nich, Carskoje Selo, asi 25 km na jih ve městě Puškin. Rozsáhlý areál o rozloze přes 500 ha nechala zbudovat jedna z nejoblíbenějších ruských panovnic Alžběta I. Petrovna (1709-1761). Nejvýraznější součástí komplexu je Kateřinský palác s Jantarovou komnatou.

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Rusko - Carskoje Selo 2013 08

Cesta Pobaltím V - Ermitáž - Leonardo a moře Číňanů

18. 8. 2013

Fotografie z ErmitážePobývat v Petrohradu a nezajít do Ermitáže nepřipadá v úvahu. Na druhou stranu je jediná návštěva ke shlédnutí byť jen části z 3 000 000 exponátů rozesetých v šesti budovách směšně málo.

 
Celý příspěvek

Cesta Pobaltím IV - Petrohrad

17. 8. 2013

Fotografie z PetrohraduPetrohrad - pro každého milovníka architektury, umění a historie jedno ze zaslíbených míst na naší planetě. Za pár dní se nedá město a jeho okolí nijak podrobně prozkoumat. I tak to byla exkurze docela náročná - zakladatel Petr I. i jeho pokračovatelé si s nedostatkem prostoru, financí a pracovních sil nemuseli lámat hlavu a na vzdálenostech je to znát.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Rusko - Petrohrad 2013 08

Cesta Pobaltím III - DM Baar / Tallinn

16. 8. 2013

Fotky - DM Baar - Tallinn - EstonskoPři procházce večerním Tallinem jsme navštívili místo zvláště milé příznivcům britské hudební skupiny Depeche Mode. Přímo v centru estonské metropole, v křivolaké uličce Voorimehe projdete brankou, sestoupíte po několika schodech a vstoupíte do barových prostor, které server Lonely Planet zařadil mezi nejpozoruhodnější na světě ... a takhle to tam vypadá.

 
Celý příspěvek

Cesta Pobaltím II - V Tallinnu mají "sKarty" rádi

15. 8. 2013

Fotografie z TallinnuTallinn je prezentován mimo jiné jako jedno z nejnavštěvovanějších měst Evropy. Pokud jde soudit podle davů v ulicích starého města, bude to pravdivé tvrzení. Ve městě jsme pobyli jen kratičce, chtělo by to repete. Přesto několik postřehů a fotek ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Estonsko - Tallinn 2013 08

Cesta Pobaltím I - Vilnius

14. 8. 2013

Fotografie z VilniusuNa svátek Nanebevzetí Panny Marie jsme navštívili litevské hlavní město Vilnius - označované jako město kostelů (právem, má jich být přes 40). Je to město mnoha tváří - přidávám pár nesoustavných postřehů a fotografií ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Litva - Vilnius 2013 08

Fotovzpomínky z jižních Čech

9. 8. 2013

Z jižních Čech ...Po několika letech jsme opět strávili část prázdnin v Třeboni a okolí. Symbióza historie, kultury, přírodních krás, lázeňství a v neposlední řadě i kvalitní gastronomie dělá z městečka na břehu rybníka Svět takřka ideální místo pro načerpání nových sil a vhodné východisko pro poznávání jižních Čech (letos, skoro bez komárů, to platilo dvojnásob).

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: ČR - Třeboň a okolí 2013 08

Jak pomáhají v Třeboni

8. 8. 2013

 

Záchranná stanice pro handicapované živočichy v Třeboni

Letní poznávání jižních Čech jsme během dvojnásob horké středy tohoto týdne obohatili na popud manželky o návštěvu záchranné stanice pro handicapované živočichy v Třeboni.

 
Celý příspěvek

Na návštěvě u kameníků a sochařů

25. 7. 2013

Fotky z návštěvy kamenické a sochařské školy v HořicíchDnes jsem navštívil jednu ze škol, která nesporně patří mezi "rodinné stříbro" Královéhradeckého kraje - Střední průmyslovou školu kamenickou a sochařskou v Hořicích. Možnosti technologie pořízené v rámci projektu Robotizované pracoviště 3D jsou bez nadsázky unikátní.

 
Celý příspěvek

Splynutí 30 000 duší v Edenu

23. 7. 2013

Fotky z koncertu Depeche Mode v PrazeDnes po osmé zahrála v Praze má dlouhodobě nejoblíbenější kapela Depeche Mode (první vystoupení z 11. března 1988 je již dnes legendou). Po čtvrté jsem byl při tom a jako mnoho návštěvníků jsem přivedl do ochozů slávistického stadionu posluchače další generace - dceru Magdu. Splynutí 30 000 duší stálo za to ...

 
Celý příspěvek

Do Českého ráje ...

17. 7. 2013

Foto z Českého rájeAť už označení Český ráj poprvé použili hosté navštěvující v předminulém století lázně Sedmihorky (pozn. dnes chátrající areál s připomínkami lepších časů) nebo téměř zapomenutý novinář a spisovatel Václav Durych ve svém vlastivědném spise z roku 1886, zvolené slovní spojení dokládá, že bezpečně vycítili sílu jeho genia loci. A i když jeden z důvodů navštěvovat náš oblíbený kraj na středním toku Jizery, festival Benátská noc na Malé Skále, definitivně pominul, zůstává jich pořád víc než dost.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Jičín - Český ráj 2013 07

Evropsky jedinečná stavba ze dřeva

5. 7. 2013

Z Bohdanče na KutnohorskuZ malé vesničky Bohdaneč na Kutnohorsku se stalo místo, které stojí za to navštívit. Důvodem není jen evropsky unikátní stavba - rozhledna Bohdanka. V krásném prostředí narazíte na překvapivě pestrou nabídku pro sport, rekreaci i poznání.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Bohdaneč - rozhledna 2013 07

Za historií na Kolínsku

4. 7. 2013

Fotogalerie - za historií na KolínskuPřed letošními červencovými svátky, upomínajícími na významné postavy a okamžiky naší bohaté historie jsem se vydal na několik dnes spíše opomíjených lokalit na Kolínsku. Kouřim, Klášterní Skalice, Vrbčany i Lipanská mohyla, to jsou místa, kde jde nad zvraty naší minulosti (i poněkud obskurní současností) v klidu přemýšlet. Davy návštěvníků vás rušit nebudou.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Kolínsko - památky 2013 07