Jdi na obsah Jdi na menu

Aktuality

Příspěvky

Splynutí 30 000 duší v Edenu

23. 7. 2013

Fotky z koncertu Depeche Mode v PrazeDnes po osmé zahrála v Praze má dlouhodobě nejoblíbenější kapela Depeche Mode (první vystoupení z 11. března 1988 je již dnes legendou). Po čtvrté jsem byl při tom a jako mnoho návštěvníků jsem přivedl do ochozů slávistického stadionu posluchače další generace - dceru Magdu. Splynutí 30 000 duší stálo za to ...

 
Celý příspěvek

Do Českého ráje ...

17. 7. 2013

Foto z Českého rájeAť už označení Český ráj poprvé použili hosté navštěvující v předminulém století lázně Sedmihorky (pozn. dnes chátrající areál s připomínkami lepších časů) nebo téměř zapomenutý novinář a spisovatel Václav Durych ve svém vlastivědném spise z roku 1886, zvolené slovní spojení dokládá, že bezpečně vycítili sílu jeho genia loci. A i když jeden z důvodů navštěvovat náš oblíbený kraj na středním toku Jizery, festival Benátská noc na Malé Skále, definitivně pominul, zůstává jich pořád víc než dost.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Jičín - Český ráj 2013 07

Evropsky jedinečná stavba ze dřeva

5. 7. 2013

Z Bohdanče na KutnohorskuZ malé vesničky Bohdaneč na Kutnohorsku se stalo místo, které stojí za to navštívit. Důvodem není jen evropsky unikátní stavba - rozhledna Bohdanka. V krásném prostředí narazíte na překvapivě pestrou nabídku pro sport, rekreaci i poznání.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Bohdaneč - rozhledna 2013 07

Za historií na Kolínsku

4. 7. 2013

Fotogalerie - za historií na KolínskuPřed letošními červencovými svátky, upomínajícími na významné postavy a okamžiky naší bohaté historie jsem se vydal na několik dnes spíše opomíjených lokalit na Kolínsku. Kouřim, Klášterní Skalice, Vrbčany i Lipanská mohyla, to jsou místa, kde jde nad zvraty naší minulosti (i poněkud obskurní současností) v klidu přemýšlet. Davy návštěvníků vás rušit nebudou.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Kolínsko - památky 2013 07

Po stopách husitů do Kutné Hory

2. 7. 2013

kostel sv. Ondřeje v ChlístovicíchZačátkem prázdnin jsme s dětmi vyrazili krajinou, která inspirovala husitské vojevůdce i umělce. Kolem toku Vrchlice pěkně po svých z Chlístovic do Kutné Hory. První část výletu kopírovala trasu naučné stezky nazvané Cestou husitských hejtmanů která byla otevřena 20.dubna 2013 - od kostela sv. Ondřeje ke zřícenině Sionu, pak přes jednu z nejmladších obcí Kutnohorska Maxovnu do Malešova. Druhá část pak vedla dál "po mlýnech" do Kutné Hory. 

 
Celý příspěvek

Kraj o silnici Svoboda n. Ú. - Janské Lázně

25. 6. 2013

silnice.pngDne 3. 6. 2013 Rada Královéhradeckého kraje projednala a schválila zadání veřejné zakázky na stavební práce na silnici III/2961 Svoboda nad Úpou - Janské Lázně – rekonstrukce komunikace - úsek č. 4 (tj. od napojení na II/297 k sjezdu k Omnii). Předpokládaná nejvýše přípustná cena veřejné zakázky je 4 678 537,30 Kč (bez DPH a bez rezervy).

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Zase tři roky za námi ...

22. 6. 2013

Předání výučních listů ve Svobodě nad Úpou červen 2013Zase tři roky za námi, takže navzdory horkému počasí jsme v pátek 21. 6. podstoupili nepohodlí upjatých uniforem a obleků, abychom absolventům učebního oboru Lesní mechanizátor slavnostně předali výuční listy a další dokumenty spojené s úspěšným ukončením závěrečných zkoušek. Jsme velmi rádi, že v době, kdy učební obory bojují o každého jednotlivce, se v tomto případě při výuce nesetkáváme jen se žáky ze všech koutů ČR, ale v posledních letech i se zájemci ze Slovenska a Polska.

 
Celý příspěvek

Postřehy z 6. zastupitelstva KHK

18. 6. 2013

Postřehy z 6. zasedání zastupitelstva KHKVčerejší 6. zasedání zastupitelstva KHK mělo na programu celkem 109 jednacích bodů. Obsah některých z nich (např. fúze krajských nemocnic, rekonstrukce náchodské nemocnice) bude z různých stran převracen v novinách či na internetu, jiné tak atraktivní materii pro osobní zviditelnění či zaplnění titulních stran neposkytnou. Mne zaujali především následující tři ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

A je po maturitách!

31. 5. 2013

Vyřazení maturantů České lesnické akademie TrutnovV nově vyzdobené aule České lesnické akademie v Trutnově zavládla dnes dopoledne slavnostní atmosféra - absolventi oborů Lesnictví a Ochrana přírody a prostředí převzali maturitní vysvědčení. Spolu s rozporuplnou státní částí maturit vytváří obraz závěru studia na naší škole především praktická a ústní maturita z odborných předmětů.

Radostné okamžiky zachytil svým objektivem kolega Mgr. Kubeček.

 
Celý příspěvek

Osvětim - místo, kde vám dojdou slova

26. 5. 2013

Vyhlazovací tábor Osvětim I a II

S třicetičlennou skupinou našich žáků jsem minulý čtvrtek navštívil místo, o kterém se obtížně mluví a píše, o němž je však o to důležitější přemýšlet. Významnou památku světového dědictví UNESCO - Státní muzeum Auschwitz – Birkenau v polské Osvětimi. Po pětihodinové cestě do Malopolského vojvodství jsme se vmísili mezi zástupy návštěvníků z několika kontinentů, kteří si přijeli připomenout, čeho je člověk schopen …

Pár fotek.

 
Celý příspěvek

Návštěva z "kraje"

21. 5. 2013

Návštěva radní pro školství na České lesnické akademii TrutnovDnešní den si ve svých kalendářích vyhradili pro návštěvu České lesnické akademie dva významní zástupci našeho zřizovatele – Královéhradeckého kraje – Mgr. Šormová (krajská radní pro školství) a Mgr. Kosina (vedoucí oddělení středního a speciálního školství KÚ). Hosté se během celodenního programu seznámili s aktuálním děním v jednotlivých střediscích ČLA, navštívili pracoviště odborného výcviku na školním polesí a absolvovali exkurzi po některých zajímavých lokalitách východních Krkonoš.

 
Celý příspěvek

Z národního parku Berchtesgaden

20. 5. 2013

Národní park BerchtesgadenImpozantní alpské štíty, jedno z nejčistších jezer Evropy - Königssee a samozřejmě komplex Hitlerova nepříliš oblíbeného, avšak turisticky vyhledávaného "Orlího hnízda" - fotky z jihobavorského národního parku Berchtesgaden.

 
Celý příspěvek

K svátku mizející práce - co bude s Vesnou?

4. 5. 2013

Zánik léčebny Vesna zvýší nezaměstnanost na Trutnovsku.

Na Trutnovsku je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v rámci Královéhradeckého kraje, navíc podle dostupných zpráv bude v dohledné době existence dětské léčebny Vesna minulostí.


Pro vylidňující se Město Janské Lázně další memento.
Pro mnohé zaměstnance a rodiny malých pacientů nepříjemná rána a z ní pramenící existenční nejistota.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Janské Lázně (Johannisbad)

Slučování hradeckých škol

29. 4. 2013

khk.pngPo zhruba dvou a půl měsících jednání, jsme dnes při zasedání Zastupitelstva Královéhradeckého kraje schválili sloučení dvou hradeckých středních škol strojařského zaměření.

Schválili po rozsáhlé debatě notně proložené demagogií, podpásovkami a nakonec i hrou na city. Nakonec jen těsnou koaliční většinou 23 hlasů. Přesto, že při projednávání ve výboru pro výchovu vzdělávání a zaměstnanost jsme se vyslovili napříč politickým spektrem pro tento návrh jednomyslně, dnes jej bohužel nikdo z opozičních kolegů nepodpořil :-(

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Berlín v dešti

20. 4. 2013

Fotky z BerlínaFotky z dubnového Berlína ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Německo - Berlín 2013 04

Co nového u Husqvarny?

12. 4. 2013

Předváděcí akce HusqvarnaS pravidelností, s jakou se v legendární české komedii vrací pilot Štefan, navštěvuje po léta středisko Svoboda nad Úpou pan Ing. Jiří Vorlíček – obchodní zástupce společnosti Husqvarna Česko, mistr republiky v práci s motorovou pilou a v neposlední řadě také sběratel historického dřevorubeckého náčiní. I letošní předváděcí akci uvedl pečlivě připravenou přednáškou proloženou názornou demonstrací aktuálních konstrukčních trendů z oblasti motorových pil a křovinořezů. Po přesunu do prostoru trenažérů kacení si žáci mohli vyzkoušet ovládání celé řady motorových pil, od lehkých akumulátorových a vyvětvovacích po nejvýkonnější typ 3120 XP.

 
Celý příspěvek

O silnici III/2961 je jasno

12. 4. 2013

bez-nazvu.pngDopis radního Královéhradeckého kraje Ing. Karla Janečka starostům (plné znění zde) vnesl do místy zjitřené debaty o rekonstrukci silnice III/2961 ze Svobody nad Úpou do Janských Lázní jasný závěr. Nyní je na místních zastupitelstvech, jak se k jednoznačně předloženému návrhu, vzešlému z objektivního zhodnocení situace postaví. Je třeba začít pragmaticky jednat, nikoli podléhat vábení mediálních exhibicí, tak jak nám to pan starosta Janských Lázní již předvedl... 

 
Celý příspěvek

Peníze takřka na dosah

21. 3. 2013

Dotační portál Královéhradeckého krajeVčera se za mého předsednictví sešla v Hradci Králové hodnotící komise krajských dotačních programů v oblasti vzdělávání a primární prevence, aby rozhodla o rozdělení cca 1 400 000 Kč žadatelům z řad škol a dalších institucí vyvíjejících činnost ve zmíněných oblastech ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Dva dny v Ostravě

17. 3. 2013

Fotky z oranžové OstravyV apokalyptických kulisách opuštěného průmyslového komplexu v Ostravě - Vítkovicích přestavěl jeden z nejvýznamnějších českých architektů Josef Pleskot bývalý plynojem z roku 1924 na multifunkční aulu nazvanou Gong. V pátek a v sobotu zde probíhal 37. sjezd nejstarší české politické strany - ČSSD.

 
Celý příspěvek

Umíme o sobě dát vědět?

15. 3. 2013

Něco o vzniku publikace ...Za normálních podmínek by informace o nedávno vydané knize o historii města Janské Lázně jistě dominovala titulní stránce městského webu. Prezentovat se něčím skutečně pozitivním se však současnému vedení našeho města asi zdá zbytečné.
O to překvapivější byla prosba pana Stanislawa Sylwara z polského města Kielce o zprostředkování jejího zaslání ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Janské Lázně (Johannisbad)

Čím tmavší odstín červené, tím větší dluhy.

13. 3. 2013

Mapa zadlužení měst a obcíPokud vás zajímá rychlý souhr informací o hospodaření obce či města kde žijete, najděte místo na mapě a podívejte se na souhrnnou informaci Ministerstva financí ČR.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Silnice III/2961. Znáte horší?

6. 3. 2013

silnice III/2961Vloženy fotografie aktuálního stavu povrchu silnice III/2961 mezi Svobodou nad Úpou a Janskými Lázněmi.

Po dnešním dopoledním jednání o stavu silnice na krajském úřadě v HK lze jen těžko odhadnout perspektivu této komunikace.


 

 
Celý příspěvek

Žebříčky středních škol na Aktuálně. cz

1. 3. 2013

Žebříček středních škol Jakkoliv jsou žebříčky úspěšnosti středních škol s ohledem na výsledky státních maturit přijímány rozporuplně, mohou být pro rodiče i případné zájemce o studium dalším vodítkem ve výběru vzdělávání. Samozřejmě nelze zastírat, že přední umístění vždy potěší, ale zároveň zavazuje.

V segmentu lesnických a zemědělských škol se ČLA umístila na 2. místě.

Velké srovnání středních škol na serveru Aktuálně. cz

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: ČLA Trutnov

Začátek února v Karlových Varech

10. 2. 2013

z Karlových Varů Zeptat se na cestu se vám možná nepodaří na první (nejspíš ani na druhý) pokus, pokud neoprášíte jazyk našeho velkého bratra z východu … ale je tam krásně.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: ČR - Karlovy Vary 2013 02

Z koncertu Blue Effect

6. 2. 2013

Blue Effect - Klub Paderewski - Karlovy VaryVčera jsme v karlovarském Klubu Paderewski našlapaném stojícími fanoušky všech věkových kategorií absolvovali vynikající dvouhodinový koncert kapely Blue Effect. Kytarové delikatesy Radima Hladíka, energie Honzy Křížka - prostě paráda.   

 
Celý příspěvek

Krajský rozpočet v kostce

29. 1. 2013

penize.jpg

Nejen pro mne, jako nováčka v zastupitelstvu je důležité, seznámit se prostřednictvím názorného zpracování s hlavními ukazateli rozpočtu Královéhradeckého kraje 2013. Představa neinformovaného občana o plýtvání se pak poměrně rychle rozplývá. V zádech s vládou pana Nečase je pro kraje, které již dávno nehýří, stále obtížnější udržet rozsah financování regionálního rozvoje i veřejných služeb - dopravní obslužnosti, zdravotnické péče, školství, kultury, ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

FOR HUNTING 2013 - prezentace ČLA v Praze

25. 1. 2013

FOR HUNTING PrahaÚčast České lesnické akademie Trutnov na výstavě FOR HUNTING 2013 v areálu PVA EXPO v Praze - Letňanech je první významnou akcí na níž škola představila novou podobu prezentace vycházející z grafického manuálu zpracovaného společností Remarque studio a. s.

 
Celý příspěvek

Vložena ornitologická pozorování 2012

20. 1. 2013

cervenka-obecna.jpgVložil jsem přehled loňských ornitologických pozorování především z lokalit na Trutnovsku.

 
Celý příspěvek

K dotazu mého bývalého žáka ...

8. 1. 2013

let-my-people-vote.jpgDnešní dotaz mého bývalého žáka mne přiměl, abych si utřídil postřehy, které vystihují můj náhled na kandidáty nadcházející první přímé volby prezidenta ČR. Nic nového neobjevuji, jen „nahlas“ přemýšlím.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Vložen příspěvek Chroustkov 1900-1952

28. 12. 2012

Chroustkov 1900-1952V tomto příspěvku jsem soustředil více než 140 odkazů na digitalizované dokumenty, které pocházejí z nálezu v domě čp. 21 v Chroustkově u Kutné Hory.

Dokumenty skládají mozaiku půlstoletí života na středočeské vesnici. Života z dnešního pohledu již těžko představitelné hmotné úrovně, života spojeného s každodenní těžkou fyzickou prací v zemědělství a ještě také s intenzivním kontaktem s půdou a přirozenými přírodními cykly.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Chroustkov a okolí