Jdi na obsah Jdi na menu

Náchod - na Dobrošově 2015 10

Déle než čtyřicet let mohou zájemci o vojenskou historii navštěvovat pevnost Dobrošov. V letošní Den vzniku samostatného československého státu jsem se k dosavadním více než dvěma milionům návštěvníků také připojil. Od června 2015, kdy jsme schválili převod opevnění z držení státu, konkrétně ministerstva obrany na kraj, jde o jedinou národní kulturní památku v majetku Královéhradeckého kraje. Hospodářem se tu stalo Regionální muzeu v Náchodě (krajská příspěvková organizace).

 

Zatímco ministerstvo nemělo pro areál žádné využití, kraj hodlá jeho turistické a vzdělávací možnosti bez zbytečných odkladů rozvíjet. Za počáteční krok další etapy využívání lze považovat pondělní odhlasování dvou milionů korun na zpracování projektové dokumentace k žádosti o financování další turistické infrastruktury z IROP. Pokud půjde vše dobře, dočkáme se investic za cca 50 000 000 Kč - dojde na obslužný objekt s historickou expozicí, bezbariérový přístup do podzemí, rozšíření prohlídkového okruhu, dětské hřiště apod.

 

Co zatím viditelně schází dobrošovským provozovatelům po stránce hmotné, to usilovně nahrazují osobním nasazením. Když jsem s nimi včera na sklonku odpoledne hovořil o průběhu svátečního programu, mluvili s uspokojením, ale také únavou, o čtyřech stovkách platících ...

 

Pozn.: místo je primárně navštěvováno kvůli vojenské historii, ale jde i o lokalitu s hodnotami přírodními - klid podzemních prostor vyhovuje zimujícím netopýrům.