Jdi na obsah Jdi na menu

Radvanice - z Radvanic přes Žaltman do Malých Svatoňovic 2018 05

Na prvomájový výlet jsme se rozjeli vláčkem Trutnov - Teplice nad Metují. Většina cestujících mířila do Adršpachu (kde nápor svátečních návštěvníků z Polska vedl již dopoledne k mimořádným opatřením), mi jsme vystoupili v Radvanicích.

 

Naproti chátrajícímu areálu jednoho z kdysi prosperujících uhelných dolů na Trutnovsku jsme nastoupili na modrou značku vedoucí do údolí potoka Jívky. Někdejší význam hornictví lze dnes odtušit jen z poměrně velkorysého měřítka bytové zástavby v centru obce. Právě tam jsme odbočili na červenou a zastavili se u kaple sv. Jana Křtitele, nedávno pěkně opravené, před níž stojí nejstarší radvanická památka  - mariánský sloup ze 60. let 19. století. Povedená je i úprava hřbitova v okolí kaple.

 

Začíná stoupání na hřeben Jestřebích hor, který v minulosti tvořil mimo jiné i hranici Protektorátu Čechy a Morava. Vstupujeme na území CHKO Broumovsko a našim dalším postupným cílem je lesní enkláva Paseky s Jestřebí boudou. Tu provozují členové KČT  z Úpice a podle naší zkušenosti jim lze jen poděkovat jak tuto občerstvovnu a zároveň ubytovací zařízení vedou.

 

Posilněni a napojeni míříme kolem pevnostních objektů k rozhledně na Žaltmanu (739 m. n. m.). Půlstoletí existence její dnešní podoby bude už brzy minulostí. Je na čase, okolní les už silně omezuje výhled a že bude na co se dívat!

 

Slunce se čím dál víc schovává když pokračujeme, už pohodlně z kopce, do Malých Svatoňovic (dříve Studánka). Přes Mariánský sad s křížovou cestou na strohé, liduprázdné náměstíčko, na němž se podivuhodně mísí baroko, empír i socialistický realismus. Více o historii tohoto zajímavého poutního místa se dočtete zde.  

 

U sousoší bratří Čapků tentokrát jen krátce postojím, ale čas na návštěvu jejich muzea si někdy příště rozhodně najdu.