Jdi na obsah Jdi na menu

Maďarsko - Budapešť - Židovská čtvrť 2016 02

Významným kapitolou maďarské historie je osud židovského obyvatelstva. Před druhou světovou válkou čítala židovská populace 700 000 obyvatel a i současných zhruba 50 000 maďarských židů je v oblasti středovýchodní Evropy zdaleka největší komunita svého druhu. Židovská čtvrť Budapešti poskytuje k poznání tohoto fenoménu nejednu příležitost.

 

Nejdříve jsme navštívili Velkou synagogu na ulici Dohány s přilehlým památníkem holokaustu (vstupné 3750 HUF + prohlídka zavazadel a průchod bezpečnostním rámem) - pozn. kurz 1000 HUF = 87 Kč. 

 

Ještě před vstupem jsem obcházel komplex svatostánku a memorialu, abych se podíval po jedné pamětní desce. Nebylo těžké ji najít. Připomíná, že v těchto místech spatřil v roce 1860 světlo světa chlapec Tivadar. Nestal se právníkem, ale dobře se oženil a tak se mohl nejen věnovat novinařině, ale i cestovat. V Paříži plné Dreyfusovy aféry opustil své přesvědčení, že cestou židů k souladu s ostatními je cesta asimilace a během krátké doby sepsal základní dílo sionismu Židovský stát (1896). Ve své době zamotával jako neodbytný "potížista" (a jak se ukázalo  i prozřetelný vizionář), hlavy tehdejších mocných. Dnes zná svět Theodora Herzla (maďarsky Herzl Tivadar), jako duchovního otce Státu Izrael.  

 

Velká synagoga pro cca 3000 věřících rozdělených do přízemní mužské a patrové, ženské části je vzhledem ke své kapacitě v celosvětovém srovnání význačnou stavbou. Stav neomaurského exteriéru i interiéru, který mi naopak neodbytně připomínal nitro katolického kostela, odpovídá nákladné renovaci financované s významným příspěvkem amerického židovstva, dokončené před deseti lety.

 

V komplexu kolem synagogy najdete židovské muzeum, Chrám hrdinů sloužící jednak jako připomínka maďarských židovských obětí první světové války, jednak jako bohoslužebný prostor pro 250 věřících a bočně od synagogy nahlédnete do židovského hřbitova, kde jsou pohřbeny asi dva tisíce obětí z budapešťského gheta, zemřelých v zimě 1944/45.

 

Celek uzavírá Památník holokaustu s nepřehlédnutelnou ocelovou plastikou v podobě smuteční vrby s listy nesoucími jména obětí. Narazíme zde na připomínku maďarských souputníků nám dobře známého sira Nicholase Wintona, švédského diplomata Raoula Wallenberga a švýcarského vicekonzula Carla Lutze, kteří uchránili před tragickým konce životy desetitisíců maďarských židů. 

 

Snad nejpůsobivější částí komplexu v ulici Dohány pro mne bylo zákoutí proti jižní zdi synagogy. Zde jsou porůznu umístěny desky se jmény židovských obětí, často jde o celé rodiny, jejichž životy vyhasly většinou až v roce 1945. Situace židů v Hortyovském Maďarsku nedospěla až do 19. března 1944, kdy území svého dosavadního spojence obsadila německá vojska, do fáze "konečného řešení". To se, řízeno Adolfem Eichmanem, rozeběhlo později, ale s oto větší razancí. Mezi dubnem a červencem tohoto roku bylo do Osvětimi deportováno přes 430 000 židů. Celkový údaj o maďarských obětech holokaustu uvádí číslo 564 500.

 

Chtíc se více dovědět, doplnil jsem si webové zdroje i návštěvou dalších míst budapešťské židovské čtvrti. V jejích ulicích fungují košer zařízení - restaurace, obchody s potravinami, cukrárna, ale i další synagogy. Nahlédlo jsem krátce do té na ulici Rumbach Sebestyén, jejíž značně zdevastovaný interiér na svou obnovu dosud čeká. 

 

Téma údělu maďarských židů je obsáhlé, jak jinak než tragické, ale i plné významných souvislostí a vazeb k současnosti. S trochou nadsázky bych řekl, že nebýt právě některých maďarských židů, ještě bychom "lezli po stromech". Mám na mysli výrazné individuality vzešlé z této kdysi početné komunity. V době intenzivní rasové perzekuce (u některých i dříve) vedla cesta těchto výrazných jedinců zpravidla přes Velkou Británii do USA. Není od věci připomenou jména, která jistě nepatří k chronicky známým, přesto, že jejich nositelé vstoupili do dějin ve velkém stylu.

Kombinaci maďarský žid narozený na konci 19. či v prvních letech 20. století a génius v tomto případě splňují:

 

Leó Szilárd - nositel patentů na elektronový mikroskop a urychlovač částic, spoluautor atomového reaktoru ...

 

Wigner Pál Jenö známý jako Eugen Paul Wigner - nositel Nobelovy ceny za fyziku za teorii atomového jádra a elementárních částic ...

 

Neumann János známý jako John von Neumann - geniální matematik, autor teorie her a von Neumannova schématu, tedy zjednodušeně teoretického principu činnosti počítačů a klíčový aktér Projektu Manhattan ...

 

Teller Ede známý jako Edward Teller - spoluautor teorie termonukleální fúze, spoluautor vodíkové bomby a politicky vlivný zastánce Reaganova projektu SDI ("hvězdných válek")

 

Erdõs Pál známý jako Paul Erdõs - přední matematik 20. století, excentrický vědec a vysokoškolský pedagog, autor vlivných prací z oblasti teorie pravděpodobnosti, kombinatoriky, teorie grafů a teorie množin ...