Jdi na obsah Jdi na menu

Aktuality

Příspěvky

Vítejte!

31. 12. 2030

Tvorbu této webové prezentace jsem odstartoval 11. 12. 2006.

Nyní máte k dispozici: 691 fotogalerií / 707 příspěvků / 9054 MB dat / 26 338 fotografií.

Pokud vás něco zaujme, budu rád!

Publikovaný obsah webu je předmětem autorského práva ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb., §11 a bez svolení autora je tedy jakékoliv jeho užití zakázáno!

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

O autorovi

30. 12. 2030

Ing. Jiří Franc

 

Blíže o autorovi webu...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Rodina

Obsah webu pomocí GOOGLE Moje mapy Pro

29. 12. 2030

Obsah webových stránek promítnutý jako síť bodů na mapě světa je vytvořen pomocí jednoduchého mapového editoru GOOGLE Moje mapy Pro. Klikněte na mapu ... 

 

Web Jiřího France na mapě světa

 

  

 

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Návštěvníci stránek pomocí RevolverMaps

28. 12. 2030

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Ze školského výboru kraje 2016/20

10. 10. 2020

Bude jen dobré pokud fungování Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Královéhradeckého kraje ponese i ve volebním období 2016-20 znaky činnosti z předchozích čtyř let, kdy jsem měl čest mu předsedat. Až na jedinou výjimku bylo všech dvaatřicet zasedání usnášeníschopných s relativně vysokou účastí 76 %. Mimo ojedinělé případy jsme tam, kde se to očekávalo, vždy rozhodovali bez alibismu a přemíry politikaření - ANO/NE. Perfektně připravené podklady a kompetentnost úředníků odboru školství nám bývaly při jednáních pravidelnou oporou. A možná to nejcennější - vždy jsme pracovali v přátelské atmosféře! 

 

Královéhradecký kraj

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Videovizitka mého pracoviště - ČLA Trutnov

30. 8. 2020

Povedenou videovizitku České lesnické akademie Trutnov zpracovala společnost Leontýnka s. r. o. zabývající se public relations v oblasti televize a internetu. V několika vizuálně atraktivních minutách představuje lesnická škola s nejlepším vybavením v  České republice svou vzdělávací nabídku.

 

DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ: 

so 23. 11. 2019 - 10:00 - 14:00 - včetně přehlídky naší lesní techniky a výborného zvěřinového guláše!

pa 13. 12. 2019 - 13:00 - 15:00

pa 17. 01. 2019 - 13:00 - 15:00

 

V případě zájmu o některý z nabízených oborů nás neváhejte kontaktovat a navštívit!

 

Videovizitka České lesnické akademie Trutnov

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: ČLA Trutnov

Za rok operátorem? U nás ano!

29. 8. 2020

Česká lesnická akademie Trutnov nabízí rozšíření kvalifikace pro absolventy maturitních oborů Lesnictví, Mechanizace a služby či oborů lesnických fakult ročním studiem - vyučením -  v oboru 41-56-H/01 Lesní mechanizátor se specializací na těžebně dopravní stroje a lesní lanovky. Naučte se během jediného školního roku ovládat harvestor, vyvážečku a lesní lanovku.

 

Výuka harvestorových technologií na ČLA Trutnov

 

Informace pro zájemce na školní rok 2019 / 2020

 
Celý příspěvek

Stipendia pro učně - žáky ČLA Trutnov

28. 8. 2020

Období výběru budoucích učebních či studijních oborů je dobou hledání a hodnocení spousty informací. Vzdělávací nabídku České lesnické akademie Trutnov pro školní rok 2020/2021 představují 3 čtyřleté maturitní obory - Lesnictví, Mechanizace a služby a Ekologie a životní prostředí a tříletý učební obor Lesní mechanizátor.

Užitečným bonusem jsou stipendia pro učně vyplácená jednak Královéhradeckým krajem - dostupná od 1. 9. 2018 všem žákům prvního, druhého i třetího ročníku učebního oboru Lesní mechanizátor, jednak finančně ještě zajímavější prospěchová stipendia  Lesů České republiky - tento stipendijní program odstartoval v únoru 2018.

 

Stipendia Lesů České republiky pro učně

 

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: ČLA Trutnov

Za poznáním francouzského školství

30. 9. 2019

V pořadí 14. zahraniční stáž školských pracovníků Královéhradeckého kraje zavedla účastníky ve dnech 22. – 28. 9. 2019 na východ Francie, do regionu Burgundsko – Franche – Comté. Pod vedením náměstkyně hejtmana Mgr. Berdychové jsme navštívili město Dijon. 
V rámci pečlivě připraveného programu jsme dostali možnost poznat reálie školského systému země, jejíž neuralgický bod spočívá především ve značné diverzitě populace (nesrovnatelné se situací v ČR) – např. v roce 2018 se 25% dětí ve Francii narodilo v rodinách, kde ani jeden z rodičů neměl francouzskou národnost. 
Francouzský stát, jehož úloha je zejména na úrovni základního a středního školství od dob francouzské revoluce dominantní, však tuto situaci bere velmi vážně a aktivně ji řeší.

 

Francie-vlajka

 
Celý příspěvek

S kolegy na Šumavě

4. 7. 2019

Po loňské, míněním účastníků zdařilé, exkurzi do Českého středohoří jsme letos, v první červencový den, zamířili směrem opačným. Vzhledem k přátelským vztahům mezi vedením KRNAP a NP Šumava jsme pro tři noci získali vynikající základnu v podobě bydlení v podkroví budovy střediska ekologické výchovy NP Šumava v Horské Kvildě. O tom co jsme zažili v následujícím reportu.

 

Šumava-Luzný

 
Celý příspěvek

Legenda trutnovské lesárny oslavila devadesátku

14. 5. 2019

Přátelsky, s úctou i humorem, jsme oslavili neuvěřitelné 90. narozeniny jedné z legend naší školy, Ing. Jindřicha Vojtěchovského. S panem inženýrem se vždy rád setkám, pohovořím, obdivuji jeho duševní svěžest, všestranný rozhled a neustálý zájem o dění ve škole. Zrovna před pár týdny jsme v areálu střediska ve Svobodě vysadili řadu okrasných dřevin, výpěstků, které nám daroval. 

 

ing.-vojtechovsky_90.-narozeniny--11-.jpg
 

 
Celý příspěvek

Drony v monitoringu kůrovců

10. 4. 2019

Příznačně do období těsně před počátek letové aktivity kůrovců načasovala firma L. E. S. CR konání tří terénních seminářů zaměřených na asanaci kalamity. Shodnost programu trojice akcí byla pozitivně narušena v případě semináře, který se uskutečnil minulý týden u Rokycan, v porostech Správy veřejného statku města Plzně. Plzeňští lesní hospodáři zde seznámili účastníky s výsledky své spolupráce s další městskou příspěvkovou organizací, jíž je Správa informačních technologií Plzeň provozující flotilu špičkových dronů. 

 

dron-pro-monitoring-kurovcu

 
Celý příspěvek

Na pár dní v metropoli Toskánska

10. 2. 2019

Okouzlen před časem kratičkou návštěvou Florencie začal jsem zbrojit na důkladnější poznávačku. Protože kamkoliv cestuji v podstatě vždy třikrát - když studuji před cestou, když jsem skutečně na cestě a když důkladně zpracovávám fotky, rozhlédl jsem se nejdříve po dostupné literatuře. Moc spokojenosti mi to nepřineslo, patrně nejlepší kniha na dané téma není už delší čas k sehnání. Pak se ale jeden dostupný kousek na netu objevil. S výtiskem vyřazeným z pražské městské knihovny, pěkně ohmataným a navíc politým kávou/čajem? jsem začal plánovat program právě uplynulého únorového týdne.

 

florencie_galleria-dell-accademia_david.jpg

 
Celý příspěvek

Pisa třikrát jinak

8. 2. 2019

Město Pisa je natolik přitažlivý cíl, že na jeho návštěvnost nemá roční období pravděpodobně podstatný vliv. Uváděných 5 milionů návštěvníků ročně se soustřeďuje na Náměstí Zázraků, které má včetně plochy staveb ani ne 10 hektarů. I když na Šikmou věž z  důvodu omezení vystoupí ročně "jen" 500 - 600 tisíc turistů předcházelo našemu výletu objednání termínovaných vstupenek. Jistota je jistota. Zvolil jsem pozdní odpoledne s nadějí na pěkné světlo a ta se naplnila.

 

pisa.jpg

 

 

 

 
Celý příspěvek

Ravenna - poklady UNESCO bez turistických davů

6. 2. 2019

Začátkem února působila Ravenna dost ospale, jasný den, od Jadranu studeně zafukovalo. Staříci (italští elegáni, ne naši dědkové) na Piazza del Popolo poklidně rozprávěli v hloučku na slunečné straně náměstí. Turisté vůbec žádní a vstupenka do pěti památek UNESCO za 9,50€ - co víc si přát! A to už cesta sem byla krásným zážitkem!

 

Ravenna 

 
Celý příspěvek

Slavnostní zakončení projektu IROP

30. 1. 2019

Za účasti náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Mgr. Martiny Berdychové a krajského radního pro investice a majetek Mgr. Václava Řehoře dnes proběhlo v budově Centra odborného vzdělávání v lesnictví slavnostní zakončení projektu „Pořízení vybavení pro zkvalitnění teoretické a praktické výuky ČLA Trutnov„. Akce spolufinancovaná z IROP (90%) a prostředků Královéhradeckého kraje (10%) znamená pro naši školu celkovou investici přes 36 milionů korun. Úspěšně zakončené snažení představuje jeden z několika významných projektů, jimiž náš zřizovatel, Královéhradecký kraj, zřetelně prokazuje příkladnou péči o rozvoj středních škol v regionu.

 

Česká lesnická akademie Trutnov - slavnostní zakončení projektu IROP

 
Celý příspěvek

Výroční naháňka 2019

12. 1. 2019

Těžko říci, nač se účastníci znalí koloritu našich výročních naháněk nejvíce těší. Ať už jsou to přátelská setkání podobně naladěných lidí, promyšleně uspořádaný lov s bohatým výřadem či veselá poslední leč, všeho si sedmdesátka hostí i domácích včera užila hojnou měrou.

 

Výroční naháňka České lesnické akademie Trutnov 2019

 
Celý příspěvek

900 / 9000

2. 1. 2019

Příjemně dlouhé vánoční volno jsem si proložil přednáškou finského manželského páru učitel ZŠ/manažerka MAS, pořádanou v rámci KAP rozvoje vzdělávání v Královéhradeckém kraji. Že je už nějaký čas finské školství považováno za téměř ideální model je celkem známá věc. Proč tomu tak je se dá posbírat po nejrůznějších článcích, rozhovorech a videích, ale není nad osobní zkušenost. Samozřejmě, že bych to rád okouknul přímo na severu, zatím mi to alespoň docela jasně nastínila dnešní dvouhodinovka otázek a odpovědí. 

 

finske-skolstvi.jpg

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

PF 2019

31. 12. 2018

pf-2019_bw_650.jpg

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Kůrovec aneb nejde jen o dřevo

22. 11. 2018

Kůrovcová kalamita nabírá v posledních letech dramatické tempo. Kombinací několika důvodů mizí sta a tisíce hektarů lesa. Přetlak nabídky snižuje ceny dřeva, ekonomické ukazatele vzbuzují u vlastníků oprávněné obavy z budoucnosti. Pomůže stát? Možná. Les ale není jen dříví, je to výrazný krajinotvorný prvek. Pokud klimatický trend posledních několika let přetrvá, zůstane brzy na mnoha místech tak samozřejmá zábava, jako vycházka na houby, na  několik příštích desetiletí jen vzpomínkou. Příroda nás sráží na kolena. Zatím jen v lesním hospodářství, zatím jen v některých lokalitách. Zatím ...

 

Kůrovcové dříví 2017

 
Celý příspěvek

Připomínka sta let republiky

26. 10. 2018

Pro malou připomínku 100. výročí založení Československé republiky jsme rozhodně nezvolili formu, kterou už jistý čas razí nejvyšší patro naší společnosti. Pozváni byli všichni, přišli ti co sami chtěli a vše tak logicky klaplo. Na úvodní promluvu ředitele školy, navázal motem VII. všesokolského sletu kolega RNDr. Kejklíček, který předal slovo Ing. Škodovi. Ten ve svém referátu originálně rozvinul paralely mezi  vlastnostmi a historií českého národa a růstovými charakteristikami našeho národního stromu - lípy. Jednu jsme poté v areálu školního polesí pečlivě zasadili a až se za sto let pod její korunou setkají naši nástupci, snad si budou rozumět také tak dobře jako dnešní odpolední sešlost. 

 

ČLA Trutnov - výsadba památné lípy na školním polesí

 
Celý příspěvek

Kolem Červeného Kostelce

14. 10. 2018

Po malém výkyvu koncem září se zase drží letní počasí. Náladu pěkné nedělní vycházky by v takovém případě nemělo nic kalit. Když ale procházíte podkrkonošskými lesy a na zem ze zdánlivě zdravých stromů doslova prší smrkové jehličí nevyhnete se ani vážnější úvahám. Smrkem to určitě neskončí a jak se akcelerující klimatické kotrmelce projeví v životě každého z nás je ve hvězdách. Užijte si krásný podzim :-)

 

Červený Kostelec a okolí

 
Celý příspěvek

Nové školkařské stroje dodány

10. 10. 2018

Obdrželi jsme další významné položky do vybavení naší školy v rámci projektu IROP. Jde o špičkové stroje pro školkařskou výrobu, nový traktor střední kategorie a výkonný štěpkovač v pořizovací ceně téměř 9 milionů korun. Je na čase chystat v areálu školního polesí rozšíření produkčních ploch pro pěstování sadebního materiálu. Sazenice na obnovu holin po kůrovci budou opravdu potřeba.  

 

Česká lesnická akademie Trutnov - školkařské stroje

 
Celý příspěvek

V hlavním městě Západozemí

3. 10. 2018

Předpokládám, že vzhledem k popularitě nejúspěšnějšího seriálového počinu HBO, znají především mladší generace scenérie jihochorvatského Dubrovníku (patřičně upravené) spíše jako exteriéry fiktivního Králova přístaviště. Mne sice fenomén Hry o trůny bohužel nebo bohudík minul, ale příležitost prohlédnout historické centrum přehledně obepnuté hradbami, které musely v minulosti opakovaně opravdu něco vydržet, jsem se zájmem sobě vlastním využil.

 

Dubrovník UNESCO

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Chorvatsko - Dubrovník 2018 09

Školství v Bosně a Hercegovině

2. 10. 2018

Ve dnech 23. – 30. 9. jsem společně se skupinou krajských školských pracovníků vedených náměstkyní hejtmana Mgr. Berdychovou navštívil Bosnu a Hercegovinu. Hlavním cílem bylo seznámení se školským systémem jedné z entit tohoto státu – Republiky srbské (pozor na záměnu se Srbskou republikou, tedy Srbskem). Mimo obvyklá setkání s pracovníky místních správních úřadů a škol jsme měli během naší cesty, situované do rozjitřeného předvolebního období, možnost alespoň částečně pochopit trvalou problematičnost soužití Srbů, Bosňáků a Chorvatů v tomto, na základě Daytonských dohod, uměle ustaveném státním útvaru.  

 

Bosna a Hercegovina a Republika Srbská

 

 

 
Celý příspěvek

Konec léta na Baltu

22. 9. 2018

Polští kolegové nám před drahným časem slíbili výlet k Baltu. A tak jsme konečně včera, dlouho před tím, než se zrodil další horký den letošního nekonečného léta, společně vyrazili z Rogozince dál k severu, na ostrov Wolin. Přírodu jeho severozápadní části chrání od roku 1960 Woliński Park NarodowyPo třech hodinách jízdy jsme posnídali v obci Wiselka a kolem uzavřených restaurací a načas opuštěných penzionů ztichlého letoviska zamířili k mořskému břehu.  

 

polsko-wolinski-park-narodowy      

 
Celý příspěvek

U polských přátel v soutěžním duchu

21. 9. 2018

Déle než deset let trvají vzájemné návštěvy a pobyty pracovníků a žáků ČLA Trutnov s kolegy z partnerské lesnické školy v polském Rogozinci. Novinkou letošního podzimního setkání byla soutěž tradičních i méně obvyklých dovedností spojených s těžbou dřeva. V zápolení s domácími a žáky Waldarbeitsschule z braniborského Kunsterspringu družstvo tvořené čtveřicí žáků třetího ročníku učebního oboru Lesní mechanizátor nikterak nezaostalo a v součtu hodnocení devíti disciplín obsadilo druhé místo, o pouhý bod za družstvem hostitelské školy. Za dobrou reprezentaci a plné nasazení si zaslouží dík! 

 

Reprezentace České lesnické akademie Trutnov v Rogozinci

 
Celý příspěvek

Za katedru opět s potěšením

2. 9. 2018

Zítra startuji svůj dvacátý školní rok a zase se těším. A jako už poněkolikáté, i dnes jsem si nalistoval ta dobře známá slova. Doktor Čapek zachytil srozumitelné a přitom závažné pedagogické krédo profesora Masaryka, k němuž je zbytečné cokoliv dodávat:   

 

„Hlavní věc je mít děti rád, umět se vmyslit a vcítit do jejich duševního života, který je spíše konkrétní a obrazný než abstraktně vědecký. Vyučovat názorně, připínat poučování k tomu, co děti konkrétně vidí ve svém okolí a vyučování co možná nejvíce individualizovat. A vůbec na školu, na výchovu a na vyučování by se mělo mnohem více myslet a taky dávat mnohem více prostředků než dosud. Vývoj školy, v tom je vývoj demokracie."

 

ve škole

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Languedoc a Roussillon, srpen v nejjižnější Francii

20. 8. 2018

Letní cestování nás zavedlo do oblasti Languedoc a Roussillon spadající po správní reformě pod metropolitní region Okcitánie. Tím, že jsme se vyhnuli zejména turisticky přetíženému pevnostnímu městu Carcassonne, zanechal v nás  vinorodý kraj s pozůstatky bohaté historie rámovaný Lvím zálivem, pohořím Cevenny a východním okrajem Pyrenejí mnoho různorodých dojmů sjednocených většinou poklidnou atmosférou s možností navštívená místa celkově vychutnat.

 

Languedoc-Roussillon

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Francie - Montpellier 2018 08

Tento způsob léta zdá se ...

10. 8. 2018

Včera asi nejteplejší den roku, dnes pro změnu noc - žádná sranda. Pohled na Celsiův přístroj říká, že ani na úpatí Krkonoš (cca 670 m) není v 21:58 na noc otevřené okno žádná velká výhra.

 

vedro.jpg

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality